Himen (Kızlık Zarı)

Kadın cinsiyet organı oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Dışardan iki yanlardan gelen deri kıvrımları dış dudaklarını (Labia Majora) oluşturur. Bu dudaklar üzerinde kasık kılları, çok sayıda ter ve yağ bezi vardır.

Labia Majora ların altında yine iki deri kıvrımı görülür Bunlar Labia Minoralardır. İdrar yolunun girişini, vagina girişini ve klitoris denilen cinsel açıdan en duyarlı yerin üzerini örter ve onları korur.

Himen = Kızlık Zarı

Vagina ağzında yer alan ince örümceksi, bir zardır. Vagina girişini tamamen kapatmaz. Üzerinde gerek adet dönemin deki akıntıların, gerekse de genital sistemde ortaya çıkan akıntıların geçebilmesi için delikler vardır. Bu deliklerin şekil ve büyüklükleri kişiden kişiye ayrılıklar gösterir. Yaklaşık her 3 kadından birindeki himen yapısı cinsel ilişki ile bozulmayacak bir yapı gösterir. En sık rastlanan himen yapıları aşağıda gösterilmiştir.

Himen Anularis (Lunaris = Halkasal): En sık rastlanan tip budur. Normal kalınlıkta halkasal yerleşimlidir.

Himen Semilunaris (Yarım Ay Şeklinde): Oldulça ince cidarlıdır. Halk arasında elastik himen diye de bilinir.

Himen Septus (Bölümlü): Vajina girişini üstten alta örten bir bölüm vardır.

Himen Cribriformis: Eleksi görünümde himendir.

Himen Fimbriatus: Himenin iç yüzeyi lifsi çıkıntılara sahiptir.

Himen Carnosus: Anuler himenin iyice etli ve kalın olanıdır, daha zor yırtılır.

Himen İmperforatus: Tamamen kapalı hymen; bu tipte hymene sahip genç kızlarda, adet görülmeye başladıktan sonra hymen gerisinde kan birikimine bağlı ağrı ve gerginlik hissi gelişir.

Toplumumuzda ve bazı toplumlarda bu zar çok büyük bir sosyal özellik gösterir. Her üç kadından birinde bu zar cinsel ilişki sırasında elastik davranışlar göstererek yırtılmaz. Ancak doğum sırasında yırtılır. Bu olay sosyal yönden kadınların sık sık sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org