Endometriozis

Endometriyum, uterus (rahim) içini örten ıslak, sümüksü zardır. Endometriyum, menstürel siklusun (adet görme) en önemli olduğu yerlerden biridir. Menstürel siklusu yöneten hormonlardaki artış, endometriyumun kalınlaşmasına, damarsal yapılarının artmasına ve ıslaklığını sağlayan salgıların da çoğalmasına neden olurlar. Aynı hormonların gebelik olmadığında birden azalmaları ile, uterus (rahim) içine dökülerek adet kanamasını oluştururlar. Endometryum hücreleri olmaları gereken yer (uterus iç duvarı) dışında da bulunurlarsa buna endometriyozis denir. Bu hücreler menstürel siklusu yöneten hormonlaretkisi ile önce kalınlaşırlar, damarları artar ve daha çok salgı bezi oluşturlarken, hormonların adet kanaması için birden azaldığı dönemlerde de uterus içindeki hücreler gibi kanayarak dökülürler. Coğu zaman ortaya çıkan kan ve döküntünün gidebileceği yer yoktur, sorunlar yaşanır.

Endometriyozis en sık;

  • * Fallop borularında (kısırlığa neden olabilir)
  • * Uterusu yerinde tutan bağlarda
  • * vagina ve rectum arasında kalan alanda (Douglas cebi)
  • * Uterusun dış yüzünde
  • * Pelvis boşluğunda görülür.

Daha az sıklıkla da

  • * bağırsaklar
  • * rektum
  • * idrar kesesi
  • * vagina
  • * vulva’da görülür.

Bazen çok ilginç tablolara da neden olabilir. Eğer endometriyozis göz yaşı bezlerinde yer alırlarsa, o kadında menstürasyon zamanı göz yaşı kanallarından da adet kanaması benzeri kanama görülür.

Endometriyozis Bulguları

Endometriyozisin görüldüğü yere bağlı olamak üzere, her kişide farklı bulgular görülür. Genelde her hastada da saptanan bulgular; menstürel siklustaki düzen bozukluğu, alt karın bölgesi ve sırtın alt kısımlarında ağrıların görülmesi ve infertilite’dir (kısırlık).

Çok büyük endometriyoz olan kadınlarda ciddi bulgular görülmezken, tam aksi olarak, çok küçük alanlarda endometriyozisi olanlarda çok ciddi ağrı ve bulgular olabilmektedir.

Tanı

Genelde hasta şikayetlerinin dinlenmesi ve fiziksel muayenelerin yapılması tanıda yardımcıdır. Kesin tanı için uzman doktorlar tarafından lapaoskopi uygulanır.

Tedavi

Hastanın genel sağlık koşulları, endometriyozisin yeri ve büyüklüğü, gebelik konusundaki hastanın istekleri, bazı ilaç ve tedaviler konusunda hastanın yaklaşımlarını göz önüne alan hekim tarafından:

Yumurtalıkların fonksiyonlarını baskılayıcı, emdometriyozisin gelişme ve büyümesine engel olacak ilaçlar,

Hormonlar ile Baskılama Tedavisi

Laparatomi ismi verilen laparoskopide de kullanılan aletler yardımı ile yanlış yerleşim gösteren dokuların, normal dokulara zarar vermeden çıkarılması

Histerektomi denen ve uterusun, çoğu zamanda yumurtalıklar ile birlikte çıkartıldığı operasyonlar uygulanır.

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org