Grip Algınlığı

Bir grup virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Kendisini hafif ateş, akan bir burun, öksürük, halsizlik ve başağrısı ile belli eder. Burun ve boğaz bölgesindeki mukuslu (üstü kaygan) zarlar kızarır, şişerler. Burun tıkanır, koku ve tat almak bozulur.

Grip algınlığını yapan virüslerden en iyi bilineni Influenza tip A tipi virüslerdir. Bu virüsler yapılarını sık sık değiştirerek bu virüslere karşın etkin bir tedavi bulunmasını engellerler. Virüsler kişiden kişiye ya direkt temas ya da solunum ile havaya verilen küçük damlacıklar yolu ile bulaşır. Hasta kişilerin solunum yolu salgılarında virüsler bulunmaktadır.Gribe neden olan virüslerin, genel özelliklerinden yararlanılarak yapılan aşılar, gripten korunmada, önemli bir korunma aracı olarak kullanılmaktadır.

Genelde hastalık belirtileri, temastan 48 saat sonra görülmeye başlar. Kırıklık, üşüme, titreme, kas ağrıları, burun akıntısı, göz yaşarması buna eşlik eder. Öksürük şiddetli olabilir ve balgamda bulunabilir. Hastalık 3 günde hafiflemeye başlar. Öksürük daha uzun sürebilir. Çocuklarda ve yaşlılarda, ayrıca akciğer, kalp rahatsızlığı bulunanlarda pnömoni (zatüre, akciğerin iltihabı) gibi hastalıklar gelişebilir. Bu komplikasyonları ile hastalık ölümcül dahi olabilmektedir. Hastalık kendisini soğuk dönemlerde gösterir.

Hastalıktan korunmada aşılama çok önemlidir. Yaşlılar, kalp, akciğer hastaları, özellikle kış aylarında doğumu beklenen gebeler mutlaka aşı ile korunmalıdır. Yine maske takmakta hastaların başkalarını enfekte etmelerine engel olur. Hasta kişilerin bulunduğu ortamlarda bulunan kişilerinde maske takması koruyucu değer taşır.

Grip algınlığı tedavsinde, dinlenme en önemli tedavidir. Ayrıca burun ve boğaz duvarı şişmesi için damla veya amtihistaminik ilaçlar ve hafif ateş düşürücüler (mutlaka doktorunuz önermeli) , vitamin C ve su alınması çok önemlidir.

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org