Glokom Tedavisi

Glokom Tedavi Edilebilir mi?

Glokom hastalığı kontrol altına alınabilir. Ancak, glokom tanısı konan kişinin hayat boyu tedavi görmesi gerekecektir. Göz doktorunun tavsiyelerine uyulduğu takdirde, glokom büyük olasılıkla kontrol altında tutulabilir.

Coğunlukla glokom ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Glokom ilaçları çoğunlukla göz damlası şeklindedir. Mevcut göz damlaları değişik etki mekanizmaları ile göz içi basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Bazı durumlarda göz içi basıncını düşürücü tabletler de kullanılabilir. Bazen tek bir göz damlası yeterli olurken, bazen değişik damlaların kombinasyonu gerekebilir.

Göz doktoru, mevcut glokom tipine göre ve hastanın genel sağlık durumunu da göz önünde bulundurarak en az yan etkiye neden olacak çesit ve miktarda göz damlasını tavsiye edecektir. Her ilacın olduğu gibi, her göz damlasının da ender görülen değişik yan etkileri olabilir. Göz doktorunun tavsiyelerine uymak ve ilaç prospektüslerini dikkatli bir şekilde okumak gerekir.

Laser ve cerrahi yöntemler de glokom tedavisinde önemlidir. Mevcut ilaç tedavisi ile glokom kontrol altına alınamıyorsa, ilaçlara karşı bir tahammülsüzlük durumu gelişirse veya akut glokom krizi oluşmuşsa göz doktoru bu yöntemleri tavsiye edebilir.

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org