Hashimoto Hastalığı

hashimoto_normalTiroid bezi boyun bölgesinde yer alan bir iç salgı bezidir. Vücudumuzdaki metabolizmanın en önemli yöneticisidir. Bu bezin değişik iltahabi hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan biri de Hashimoto hastalığıdır. Vücut Tiroid bezindeki fonksiyon gören hücreleri, birden yabancı hücreler olarak görür ve onlara karşı antikorlar üretmeye başlar. Gerek antikorlar, gerekse de vücudumuzun savunmasından sorumlu beyaz kan hücreleri, Tiroid bezindeki hücrelere saldırırlar ve zarar verirler.
Verilen zararın miktarına göre Tiroid bezi fonksiyonlarında azalma gözlenir. Bazen çok ağır hasarlar bile gözlenebilir. Genelde hastaların çoğunda yeterli miktarda Tiroid hücresi geriye kalır ve fonksiyon görürler.
Hashimoto hastalığı ilk kez 1912 yılında Hakaru Hashimoto tarafından tanımlanmıştır.

Hashimoto hastalığı genelde genç veya orta yaşlı kadınlarda görülür. Kadınlarda, erkeklere oranla 6 kez daha fazla görülür. Diabet hastalarında ve Addison hastalarında görülme sıklığı da fazladır.Genelde bu hastalar Tiroid bezinin bulunduğu bölgede, hafif bir basınç ve yorgunluk hissederler. Hastalığın ilk dönemlerinde Tiroid bezde hafif büyüme gözlenir. Bazı hastalarda bu büyüme, bez üzerinde hassasiyetle birliktedir. %10 kadar hastada ağrı olabilir.

Hashimoto hastalığının tanısı, klinik tablonun dışında kanda yükselmiş antikor miktarları ile gösterilebilir. Tanının kesinleştirilmesi konusunda iğne biyopsisi yapılır. Bir iğne yardımı ile Tiroid beze girilir ve emme yapılarak Tiroid bezinden hücreler toplanır. Bir patalog daha sonra bu hücreleri incelenerek tanı kesinleştirilir. Eğer Hashimoto varsa alınan örnekte beyaz kan hücreleri yaygın olarak görülecektir. İğne biyopsisi oldukça ağrısız bir yöntemdir ve kısa sürer.

Hashimoto hastalığının tedavisinde genelde Tiroid fonksiyonları yetersizse, ek olarak Tiroid hormonu tabletleri verilmesi vardır.

Tiroid hormonu başlıca 3 nedenden verilir.

  1. Şişmiş Tiroid bezinin küçülmesini sağlar. Kanda Tiroid hormon seviyesi yükselince, Tiroid bezini yeterli çalışması için üst merkezlerden gelen hormonal uyarılar ortadan kalkar.
  2. Tiroid yetmezliğinin ortaya çıkmasına engel olur
  3. Koruyucu (bu hastalıkta saldırgan) beyaz kan hücreleri üzerine de etkileri olduğu bilinmektedir.

Genelde 6 – 18 aylık bir tedaviden sonra Tiroid bezi büyüklüğü (Guatr) ortadan kalkar. Bezin küçülmesi ile fonksiyonlarıda azalacağından hastalar yaşamları boyunca Tiroid hormon ilaçlarını kullanacaklardır.
Tedavide nadiren cerrahi girişim gerekir.

“Hashimoto Hastalığı” üzerine 4 yorum

  1. T3 ve T4 değerlerim T3 normal değerden 15 birim ve T4 ise3 birim fazla doktor ilaç tedavisine baslayalım dedi vepropycil 50mg lık hap verdi TSH değerim normal ve bnm tedirginliğim aids olabilir mi?enfeksiyondan kaynaklı die korkuyorum..beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim…ilginiz için tşkr ederim.

  2. ben ameliyat oldum amelyittan sonra haşimoto hastalığı meydana çıktı sizce nelere dikkat etmeliyim

  3. Bu hastalık bu sene ortaya çıktı bende önceden guatr vardı sadece.birden bu hastalık meydana geldi ve bunun sorumlusu tedavimde parmağı olan doktorlardadır.. hatta devlet hastahanesine gitmiştim bigün bişey olmadığını 1ay sonra tekrar gelmemi söledi ve 1,2 ay sonra özele gittim ve ordaki doktor bana diğer doktorun ilaç vermediğine şaşırdı ve kan değerlerimin 5 katı daha yükseldiğini söledi ve hastalığı anlattı bana hafife alıncak bir hastalık değil.hastalığın hiç geçmiyeceğini sadece ilaç tedavisi ile kan değerlerinin dengede tutulacağını anlattı.hastalığın yol açtığı şeylerden en önemlisi beyini etkiliyor aynı zamanda kalbi yavaşlatıyor.hormonları bozuyor yani saç dökülmesine neden oluyor.unutkanlık halsizlik konuşmada bozukluk vs. etkileri çok ve hafife alıncak bir hastalık değil……..

  4. 15 gün önce faranjit oldum. 1 haftalık tedaviden sonra faranjit şikayetim bitti ama boğazımın altında şiddetli ağrı, yutkunma güçlüğü ve aşırı yorgunluk sonucu tekrar doktora gittim. ultrasound sonucu erken dönem hashımoto tespit edildi. doktorum hiç bir tedavi önermedi, tedavisinin olmadığını söyledi. ara ara kontrolllere gel dedi. Anlayamadım bu kadar erken tanının çok ender olduğu söyleniyor, yani 10 gün önce bende böyle bir hastalık yokmuş, ama hiç bir çare yok deniyor, lütfen bu konuda ne yapmam gerekir bana yardım edin, zaman ilerlemeden belki bir çözüm olabilir, acil cevabınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim, sağlıklar…..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Protection by WP-SpamFree