Metformin

MetforminMetformin tableti karaciğerden salgılanan şeker seviyesini azaltır ve kaslara geçiş yapan şekeri arttırarak kanda birikmesine engel olur. Lütfen diyetisyeniniz tarafından size önerilmiş sağlıklı beslenme kurallarına dikkat edin. Şeker hastalığınızı kontrol altına almak için diğer tabletlere ilave olarak metformin tableti almanız önerilebilir.

Metformin şeker hastaları için çok faydalı bir ilaç olmakla beraber özellikle kullanmaya başladığınız ilk günlerde karın ağrısından şikayetçi olabilirsiniz. Metforminin diğer yan etkileri, hazımsızlık, mide bulantısı ve ishal olabilir. Bu yüzden günde bir tablet alarak başlamalı ve bir yada iki hafta sonra doktorunuzun tavsiye ettigi doza çıkarmalısınız. Bir hafta sonunda bu yan etkiler eğer hala devam ediyorsa dozu azaltın ve doktorunuza bildirin.

UYARI: Metformin kullanan çok az şeker hastasi anlaşılamayan nedenlerden dolayı kendini tümüyle kotü hissetmektedir. Eğer bu durumdan şüpheleniyorsaniz doktorunuza basvurun ya da Homerton Hastanesi Şeker Hastalıgı bolümünü arayın. 020 85107182/5000

Metformin tabletleri eczanelerde 500 ve 850 mglık dozlarda bulunmaktadır. Genellikle 500 mglikdan günde iki defa (sabah ve akşam) ikişer tablet, 850 mglikdan günde üç defa (sabah- öğlen-akşam) bir tablet olarak verilir.

Lütfen Metformini alırken günde kaç defa ve hangi dozda aldığınızın notunu tutun ve bunu doktorunuzla olan her randevunuzda getirin. Metformin tableti mahelle doktorunuzdan ücretsiz temin edilebilir.

Ayrıca Metformin Glucophage adı altında da piyasada bulunmaktadır. İlacın orjinal adı kutunun üzerinde yazılıdır. Dikkatle kontrol ediniz.

Metformin SR yada Glucophage SR

Bu tabletler metforminle aynı etkiyi gösterir ve aynı şekilde alınması gerekir. Sadece günde bir defa, ana yemeğinizle birlikte alınmalıdır. Başlama dozu günde 500 mg bir tablettir ve en yüksek doz günde 2

Yazar Hakkında

admin tarafından 99 yazı yazılmış.

Copyright © 2015 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org