Diyabet Hastalığı

Diyabetli olmak demek, ya vücudunuzun artık ensülin üretmemesi (1. Tip diyabet) veya mevcut olan ensülinin artık doğru etki gösterememesi (2. Tip diyabet) anlamına gelmektedir. Eğer Diyabet Tip 2 uzun süredir mevcut ise, pankreasın da neredeyse hiç ensülin üretemez hale gelmesi mümkündür.

Ensülin, pankreasın Beta hücrelerinin oluşurturduğu ve kan dolaşımına iletilen bir hormondur. Ensülin kandaki şeker seviyesinin regülasyonunda en önemli rolü oynamaktadır. Ensülin, glikozun vücut hücrelerine girmesini ve orada vücut için enerjiye dönüşmesini sağlar. Glikoz, karbonhidratlı gıda maddelerinin sindirimi ile oluşan bir dekstrozdur.

Ayrıca ensülin fazla glikozun karaciğerde veya kaslarda depo edilebilmesini sağlamaktadır. Yeni şeker oluşmasını ve karaciğerin kan dolaşımına şeker devretmesini ayarlamaktadır. Eğer ensülin tam olarak mevcut değilse veya çok az ensülin varsa, o takdirde şeker vücut hücrelerine giremez veya sadece kısmen girer. Geriye kalan şeker kanda çözünür. Bu ise sizin ya da doktorunuz tarafından kandaki yüksek şeker değeri olarak ölçülmektedir.

Diyabette İnsülin Şeker ilişkisi

Diyabet melitus Tip 2

Diyabet Tip 2, şeker hastalığının en sık rastlanan türüdür
Diyabetlilerin yaklaşık yüzde 90ʼı, 2. Tip diyabete sahiptir.

Diyabet Sebepleri

Burada vücut genelde hala ensülin üretmektedir, fakat ensülinin etkisi (Ensülin dayanıklılığı) azalmıştır. Pankreas, durmadan daha fazla ensülin üreterek, bu azalan etkiyi dengelemeye çalışır. Bu fazla zorlama uzun vadede vücudun kendi ensülin üretiminin yorulmasına yol açar. Buna ilaveten, 2.Tip diyabete yakalanmış olanların pankreası genelde kan şekeri yükselmesi üzerine hemen büyük miktarda ensülin açığa çıkarabilecek durumda değildir.

Hastalığa yakalananlar  genellikle aşağıdaki özelliklere sahip olanlar:

 • Birinci derece akrabalarında şeker hastalığı olanlar
 • Fazla kilolu olanlar
 • Yüksek tansiyon ve/veya Yağ metabolizma bozukluğu olanlar
 • 40 yaşın üzerindekiler
 • Hamilelik esnasında diyabetli olan kadınlar

Diyabette Daha az insülin üretim aşaması

Şema 2: 2 .Tip diyabette daha az ensülin üretiminin safhasι

Şeker hastalığının başlaması için, aşağıda sıralanan ve öncelik ensülin etkisinin azalmasına yol açan faktörlerin oluşması gerekmektedir:

• Fazla kilo
• Hareket eksikliği
• Artan yaş

Semptomlar Tip 1 şeker hastalığında olduğu gibidir, fakat daha hafi f belirmekte ve bu nedenle de genelde şeker hastalığı ile bağlantı kurulamamaktadır. Çoğu insanda önce semptomlar görülmez veya bu kişiler, mevcut belirtileri diyabet olarak algılamazlar. Bu da ne yazık ki çoğunlukla geç kalınmış teşhise yol açmaktadır. Diyabet, teşhis edilmeden önce ortalama olarak 5 ile 7 yıl önceden başlamaktadır. Bu nedenle 45 yaş üzerindekilerin en azından her 3 yılda bir kan şekeri tahlili yaptırmaları gerekmektedir. Fazla kilo, yüksek tansiyon, yağ metabolizma rahatsızlığı, 1. derece akrabalar arasında şeker hastalığının mevcudiyeti ve hamilelik diyabeti gibi riziko faktörlerine sahip olanların kan şekerini daha da önce ve daha sık, yani en azından yılda bir defa kontrol ettirmeleri gerekmektedir.

 • Kan şekeri değeri aç karına plazmada 126 mg/dL veya 7 mmol/Lʼyi aşıyor ise diyabet teşhisi konur.
 • Kan şekeri değeri aç karına plazmada < 110 mg/dL veya 6,1 mmol/L ise diyabet söz konusu değildir.*

* Kaynak: ADA ve WHO teşhis ilkeleri, DDGʼden (Diyabet ve Metabolizma, 6/1997) alıntı.

Diyabet melitus Tip 1

Diyabet Tip 1ʼde vücut kendi kendine ensülin üretememektedir.

Diyabet Tip 1ʼde vücut, bağışıklık sistemindeki (mukavemet sistemi) hatalı kumandadan dolayı antikorlar üretmekte, bunlar ise pankreasın ensülin üreten hücrelerini yok etmektedirler.

Ensülin üreten hücrelerin yok edilme süreci uzun süre fark edilmeden devam eder. Hücrelerin yaklaşık % 70 ile % 90ʼı yokolduktan sonra ancak diyabet hastalığı ortaya çıkar. Diyabet Tip 1 hastaları, özümleme bozukluğunun ortaya çıktığı andan itibaren ensülin enjekte etmeye başlarlar. Diyabet Tip 1ʼin nedenleri tam olarak bilinememektedir. Kalıtsal istitadın yanısıra mukavemet sisteminin hatalı kumandasına yol açan belirli virüs enfeksiyonlarının ve çevre faktörlerinin de büyük ölçüde rol oynadıkları tahmin edilmektedir.

Hastalığa yakalananlar

Hastalığa yakalananlar, genellikle zayıf insanlar ve 40 yaşın altındakilerdir.

Diyabet Tip 1ʼin belirtileri (semptomları) şunlardır:

 • Aşırı susama
 • Sık sık idrara çıkma
 • Yorgunluk / Bitkinlik
 • Girişim hevesinin yok olması
 • Görme bozuklukları
 • Kilo kaybı

 

Yazar Hakkında

admin tarafından 99 yazı yazılmış.

Bir Yorum “Diyabet Hastalığı”

 • simge wrote on 10 Aralık, 2010, 10:38

  düzenli bir çalışma ve içindeki resimle anlamlı bir çalışmalıdır…yazı anlatımı kısa ama özlü bir çalışma bu ödevi yapmak ve araştırmak iiçin burdan yardım alınabilir

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2015 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org