Sinüzit Tedavisi

Sinüzit tedavisindeki en önemli nokta, kapanmış olan sinüslerin doğal deliklerinin tekrar buruna açılması ve sinüslerin yeniden havalanmasıdır. Sinüslerin doğal deliklerinin açılması kendiliğinden gerçekleşirse akut sinüzitte kendiliğinden düzelecektir. Eğer bu tıkanıklık 4 haftayı aşarsa kronik sinüzit dönemi başlar. Akut sinüzit döneminde yapılacak tıbbi tedavinin başında kültür ve antibiogram sonucu seçilen etkene uygun bir antibiotik gelir. Medikal tedaviye mutlaka sinüslerin doğal deliklerini açıcı dekonjestan denilen, bu bölgede ödemi giderici ilaçlar eklenmelidir. Yine bölgesel etkili dekonjestanların (burun damlaları) kullanımı beş günü aşmamak şartıyla uygundur. Son yıllarda sinüsün doğal deliklerindeki ödemi daha hızlı ortadan kaldırarak sinüsün drenajını ve havalandırmasını sağlamak amacıyla bölgesel ve yüzeyel etkili kortizon kullanımı mevcuttur. Allerjik kökenli olduğu bilinen ya da tahmin edilen olgularda antiallerjik ilaçlardan faydalanılabilir. Ağrı kesiciler ağrılı olgular da kullanılmalıdır. Tüm bu tedaviler son yıllarda güncel olan steril deniz suyu spreyleriyle desteklenmelidir. Bu deniz suyu spreyleri ile yapılan burun lavajları mekanik olarak sinüs deliklerini temizleyip açılmalarına yardımcı olacaktır.

Kronik sinüsit tedavisi ise cerrahidir. Özellikle son 10 yılda FESS (fonksiyonel endoskopik sinüs surgery) adı verilen endoskopik operasyonlarda ciddi başarılar elde edilmiştir. 4 mm. çapında çeşitli endoskoplarla burun içinden girilerek sinüslerin delikleri açılmakta ve normal burun fizyolojisi bozulmadan hastalığa sebep olan patoloji ortadan kaldırılmaktadır. Daha önceki yıllarda uygulanan doğrudan sinüs duvarlarını kırarak sinüs içinin temizlenmesi prensibine dayanan operasyonlar oldukça brutal olup aynı zamanda fizyoljiyi düzeltmediklerinden, yani sinüsün doğal deliğini açmadığından hastalara erken dönemde fayda sağlayabilse de, geç dönemde olayın nüks etmesine neden olmaktadır. Minimal noninvazif bir cerrahi olan FESS lokal anestezi altında yapılabilmekte, burun fizyolojisini bozmadan hastalığı tedavi edilebilmekte ve başarı oranı son derece yüksek bir cerrahi girişimidir. Başarılı ellerde komplikasyon oranı minimale inmektedir. Sinüzit tanısında bilgisayarlı tomografi adeta bir çığır açmış eskiden kullanılan konvaksiyonel sinüs grafiklerinin özellikle uygulanan cerrahi müdehalelerde fazla önemi kalmamıştır.

Sonuç olarak uzun süren ve iyi tedavi edilmeyen basit nezleler sonucu ortaya çıkan sinüzitler iyi tedavi edilirse akut sinüzit döneminden geri dönebilir ve birtakım cerrahi girişimlere gerek kalmaz. Nezle döneminden önceki direnci artırıcı faaliyetlerin önemi sinüzitten korunmak amacıyla her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır.

Etiketler:

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org