Ergenlik ve Büyüme Hormonu Eksikliği

ERGENLİK NEDİR?

Ergenlik çocuktan erişkinliğe geçiş süreci olarak tanımlanır. Bu geçiş dönemi cinsel özelliklerin gelişimini, büyüme atılımını ve çocuk doğurma kabiliyetinin kazanılmasını kapsar. Bu dönem ortalama olarak kızlarda 11 ve erkeklerde 12 yaşında, beyin tarafından salgılanan dolaşımdaki hormonlarda değişim ile başlar. Tek başına (izole) büyüme hormon eksikliği (BHE) olan ya da çoğul hipofiz hormonu eksikliği olan (ÇHHE) ergenlerde, ergenlik gecikebilir ya da hiç başlamayabilir. Ergenliğin başlatılması için bu çocukların bir uzman tarafından tedavi edilmeleri gerekir.

BHE İLE GECİKMİŞ ERGENLİK ARASINDAKİ İLİŞKİ NEDİR?

Tek başına BHE’li çocukların yaklaşık olarak yarısında ergenlik gelişimini etkileyen hormonlarda bazı eksiklikler vardır. BHE’li çocukların ergenlik dönemine daha geç girme eğilimleri olduğundan bu duruma tanı koymak zordur. Bununla beraber artık çocuğun kendi yaşıtları ile aynı dönemde ergenliğe girmesi gerektiği önerilmektedir. Buna bağlı olarak ergenliğin normal zamanda başlamaması durumunda ergenlik tedavi ile başlatılmalıdır. Her ziyarette doktorunuz vücudunuzun ergenlikte nasıl geliştiği ve büyüdüğünü kontrol edecektir.

ÇHHE’Lİ ÇOCUKLARDA ERGENLİK HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

ÇHHE’li çocukların büyüme hormonu eksikliğinin yanı sıra neredeyse daima ergenliğin başlaması için tedaviye ihtiyaçları vardır. Tek başına BHE’de olduğu gibi ergenlik doğal olarak başlaması gereken zamana yakın bir zamanda uyarılmalıdır. Amaç estrojen hormonu (kızlarda) ve testosteron hormonu (erkeklerde) düzeylerinin yavaş yavaş artırılarak doğal sürecin taklit edilmesidir. Tedavi çoğu zaman ergenlikte görülen normal değişimlerin ortaya çıkmasını sağlar fakat doğurganlığın sağlanması daha zor olabilir. Doğurganlığın elde edilmesi için daha karmaşık tedavi gerekebilir.

ERGENLİĞİ HANGİ HORMONLAR ETKİLER?

Beyinde ergenliğin başlatılmasından sorumlu iki bölge vardır. Bunlardan biri hipotalamus ve diğeri de hipofiz bezidir. Ergenlik, beyindeki bu iki bölgenin her ikisinin de Gonadotropinler adı verilen hormonları üretmesi ile başlar.
Gonadotropinler erkek çocuğun testislerinde sperm üretimini ve kız çocuğun yumurtalıklarında yumurta üretimini başlatır. Takiben testisler ve yumurtalar kendi hormonlarını yüksek düzeyde üretmeye başlarlar. Bu hormonlar erkek ve kadınlarda cinsel değişimlere neden olan cinsiyet hormonlarıdır.

Büyüme hormonu ve ergenlik

En önemli erkek hormonu, yüz ve vücutta kıllanmaya, kasların gelişimi ve penisin büyümesine neden olan testosterondur. En önemli kadın hormonu meme gelişimini sağlayan estrojendir.

ERGENLİK GECİKMESİ YA DA OLMAMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Ergenliğe bağlı değişimlerin normal bir yaşta başlatılması önemlidir. Normal ergenlikte değişimler 3 ay ile 5 sene arasında değişen bir zaman sürecinde yavaş yavaş ortaya çıkar. Bu nedenle tedavi ergenliğin normal süreç ve zamanlamasını taklit eder. Ergenliğin gecikmesi ya da olmamasının ayrı ayrı olarak fakat aşağıdaki sırada tedavi edilen iki yönü vardır:

 • Cinsel özelliklerin gelişimi: Kızlarda memelerin büyümesi ve genital bölgede kıllanma. Erkeklerde peniste büyüme, yüz ve vücutta kıllanma ve kas gelişiminde artma.
 • Doğurganlık: Genelde daha ileri bir yaşta ve cinsel özelliklerin uyarılması tamamlandıktan sonra tedavi edilir.

ERKEKLERE TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Erkeklerde cinsel özelliklerin gelişimini başlatmak için uygun tedavi testosterondur. Tedaviye düşük dozda başlanır ve ergenliğin ilerlemesine bağlı olarak doz yavaş yavaş artırılır. Tedavi 3 – 4 sene boyunca uzun etkili iğne olarak ayda ya da altı haftada bir ya da her gece alınan kapsül şeklinde uygulanır.
Testosteron tedavisi penisin büyümesini sağlar ve kıllanmayı uyarır fakat testislerin büyümesi üzerinde bir etkisi yoktur.
Testosteron iğnelerinin en büyük zorluklarından bir tanesi cinsel istekte ve ereksiyon sıklığında artmaya neden olmasıdır. Bu tip etkiler duysal sorunlara neden olabilir. Bu tip sorunların ortaya çıkması durumunda doktorunuz ya da hemşirenize danışın.
Doğurganlık tedavisi için haftada üç kere kas içine koriyonik gonadotropin iğneleri yapılır. Bu iğneler testislerin büyümesini ve sperm üretimini uyarır. Diğer bir seçenek olarak gonadotropin salgılatıcı hormon tedavisi uygulanabilir. Doğurganlığı uyaran tedavi yalnızca bireyin doğurgan olmak istediği süre boyunca uygulanır. Bu sürenin sonunda cinsel özelliklerin korunması için testosteron tedavisine tekrar başlanır.

KIZLARA TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Kızlarda cinsel özelliklerin gelişimini başlatmak için tedavi estrojendir. Tedaviye düşük dozda başlanır ve ergenliğin ilerlemesine bağlı olarak doz yavaş yavaş artırılır. Tedavi 3 ila 4 sene süre ile tablet ya da cilde yapıştırılan bant olarak uygulanır. Düzenli adet döngüsünün başlamasını uyarmak için devam etmekte olan estrojen tedavisine progesteron tedavisi eklenir. Bu tedavi rahmin sağlıklı olması için çok önemlidir. Ayrıca hormon yerine koyma tedavisinin uygulanmaması osteoporoz riskini artırabilir. Kombine estrojen ve progesteron tedavisi günlük tablet olarak uygulanır.

Yumurta üreten düzenli adet döngüsünün uyarılması daha zordur. Yumurta üretmesi için yumurtaların gonadotropin tedavisi yolu ile uyarılması gerekir. Fakat bu tedavinin bazı yan etkileri vardır. Uzman doktorunuz sizi bu yan etkiler hakkında bilgilendirecektir.

İZLEM TEDAVİSİ NEDİR?

Genç bir yetişkin olarak tedavinizden bir pediyatrik endokrinolog sorumlu olacak ve size doğurganlık ve cinsel işlevlilik hakkında bilgi verecektir. Doğurganlık tayini için erkeklerde sperm sayımı yapılması gerekli olacaktır. Genelde bu analiz tedaviye bir yetişkin kliniğinde devam edilmesine başlandıktan sonra yapılır.
Hasta, yetişkinlikte olası tedavi hakkında bilgi için bir yetişkin endokrinolog uzmanına yönlendirilmelidir. Yetişkinlikte büyüme hormonu tedavisinin çocuklukta BHE tanısı konmuş hastalarda yararlı olduğunu gösteren kanıt mevcuttur. Uzman doktorunuz sizi bu yararlar hakkında bilgilendirecektir.

“Ergenlik ve Büyüme Hormonu Eksikliği” üzerine 18 yorum

 1. sayın hocam be 21 yaşındayım ama sakalım daha da çıkmadı sizce ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim hocam

 2. merhabalar…

  21 yasındayım 1.75 boyunda ve70 kıloyum ..kılo olarak belkı normalım ama kemık yapım cok zayıf ve hormonel bısorun oldugunu dusunuyorum aynı sekılde erkeklık hormonuda .. bunun ıcın ne yapmalıyım nasıl tedavı olurum.. yardımcı olursanız sevınırım..

 3. selam hocam benim yaşım 25 benimde vicüdumda kılanma yok ve penismin boyu çok küçük spremimde yok sizce ben tedavi olmak istiyorum nerde olurum acaba lütfen bana yardım edin çok zor durumdayım şimdiden ilginiz için teşekürler

 4. selam hocam benim yaşım35 benimde vicüdumda kılanma yok ve penismin boyu çok küçük spremimde yok sizce ben tedavi olmak istiyorum nerde olurum acaba lütfen bana yardım edin çok zor durumdayım şimdiden ilginiz için teşekürler

 5. hocam 21 yaşındayım hala sakalımyok lemik yaşım 14 doktora gittim levotiron ilacı verdiler biraz yardımcı olursanız sevinirim………….

 6. herşey iyi açıklanmış fakat; erkeklik hormonundan fazla bahsedilmemiş genel olarak hem bildiğim konular. yaşım 17 fakat erkekliğin daha büyümedi ve küçük bir çocuğun ki gibi ne önerirsiniz ne yapmalıyım ve hangi doktora başvurmalıyım lütfen efendim en kısa zamanda cevabınıza bekliyorum teşekkürler

 7. ben bh eksikliği hastayım .humatropen mg ve levotiron kulanıyorum .boyum 157 kilom 47 yaşım 18 tedavinin ne aşamasındayım acaba ?

 8. hocam ben 17 yaşındayım testesteron hormonum 4,88 bu yaşıma göre normalmi az ise ne yapabilirim

 9. hocam bende gram dahi kilo alamıyorum caresi nedir.doktora gittim gelişme cağın dedi direk.17 yaşındayım ve iştahım cok iyiydir.

 10. hocam bide 2 hafta beklememe rağmen cinsel rüya göremiyorumateşim kıçıyor.ginede göremiyorum rüyayı. elimle kendim yapmak zorunda kalıyorum.neden acaba cevap yazarsanız memnun olurum.

 11. benim 22 yasindayim boyum 160 sm di ne yapa nilirim ki bir azda buyusun lütfen yardim edin

 12. kolay gelsin benim sorunumda biraz psikolojik biraz da hormonal sanıyorum sizden tek bir şeyin cevabını istioyorum ilgilenirseniz çok memnun kalırım dışarıdan testesteron hormonunu arttırıcı bitkisel takviyeler alımı kıllanma (sakal – bıyık gibi) artırıcı olabilir mi ve penis boyunda bir değişime katkısı bulunur mu ? yaşım 26 bu arada. ilginiz için şimdiden teşekküe ederim…

 13. ben 15 yaşındayım sol meme ucum aşırı derecede şişiyor bazen ve ucunda ksik gibi bir şey var yardım edin lütfennnnnn 

 14. ben 16 yaşındayımm penis etrafinda kıllanmalar oldu boyum gayet uzadı ama penisim küçük ne yapmalıyım 

 15. Hocam ben 23yasimdayim penisim normal duruyor da yumurtalar çok küçük ne yapmaliyim hangi doktora veya bolum de yardimci olurlar ilginize teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Protection by WP-SpamFree