Büyüme Hormonu Eksikliği ve Tedavisi

BÜYÜME HORMONU EKSİKLİĞİ (BHE) NEDİR?

Hormonlar vücutta bir etki yaratmak için kullanılan ulaklardır. Büyüme hormonunun rolü kemik, kas ve organların büyümesini kontrol etmektir. Bu hormon beyinde üretilir ve kana salgılanır.Hormonlar vücutta bir etki yaratmak için kullanılan ulaklardır.

Büyüme hormonu eksikliği

Büyüme hormonunun rolü kemik, kas ve organların büyümesini kontrol etmektir. Bu hormon beyinde üretilir ve kana salgılanır. Büyüme Hormonu Eksikliği (BHE) beyinde bulunan hipofiz bezi yeterli seviyede büyüme hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Genelde bunun nedeni beynin hormon üretiminden sorumlu kısımları olan hipotalamus ya da hipofiz bezinde sorunlar olmasıdır.

 Bir çocuğun büyüme hormonu düzeyi çok düşük ya da hiç yoksa, çocukta büyüme hormonu eksikliği olduğu ifade edilir. Büyüme hormonu düzeyi yetersiz olduğunda çocukta büyüme hormonu yetersizliği olduğu ifade edilir. Büyüme hormon düzeyleri çok düşük ya da yetersiz olan çocuklar için tedavi olanakları mevcuttur.

BHE’NİN NEDENLERİ NELERDİR?

BHE’nin birçok nedeni vardır fakat birçoğu bilinmemektedir. Sıklıkla BHE doğum esnasında hipofiz bezinde hasar oluşmasından dolayı ortaya çıkar. Bu hasar şiddetli kafa zedelenmesi sonucunda da oluşabilir. Bazı olgularda BHE kalıtsal olabilir.

BHE TANISI NASIL KONUR?

Büyüme hormonunun kandaki normal düzeyleri saatten saate değişir. Dolayısıyla bu düzeylerin ölçülmesi zordur. Büyüme hormonu özellikle uykuda olmak üzere gün ve gece boyunca aralıklar ile yüksek miktarda salgılanır. Bu hormonu ölçmek için büyüme hormonu salgılanması uyarıldığında ya da günün farklı saatlerinde sık olarak kan alınmalıdır. İki ana test kullanılmaktadır:

 • Uyarı testleri: Büyüme hormonu uyarılır ve uyarıyı izleyerek düzey ölçülür.
 • IGF-1 testi: IGF-1 hormonunu ölçmek için kan alınır. Bu hormon vücudun ne kadar büyüme hormonu ürettiğinin belirtecidir.

Bu testler hormon düzeyleri hakkında bir fikir verir ve bu değerler normal değerler ile karşılaştırılır. Fakat normal değerler testten teste değişir. Sık olarak beyin manyetik rezonans incelemeleri (MRI) gibi diğer testler ile ek inceleme gereklidir.

BHE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

BHE’nin birincil tedavisi sentetik büyüme hormonu ile hormon replasman tedavisidir. Bu sentetik hormondoğal insan büyüme hormonuna benzer.

BH’NİN DOZU, SIKLIĞI VE ZAMANLAMASI NEDİR?

Büyüme hormonu dozu çocuğunuzun kilo/ölçülerine göre değişir. Bu nedenle verilen doz çocuğunuzun yaşı ilerledikçe ve büyüdükçe artacaktır. Genellikle büyüme hormonu cilt altına iğne yolu ile günde bir kez verilmek üzere reçete edilir. İğnenin gece yatmadan hemen önce yapılması önerilmektedir.

İĞNE DOZU NEDİR?

Büyüme hormonunun dozu karmaşık olabilir. Bunun nedeni üreticiler tarafından farklı ölçümlerin kullanılmasıdır. Üründen ürüne belirli bir miktarda büyüme hormonunu karıştırmak için gerekli olan çözücü miktarı değişebileceğinden dolayı standart dönüşümler sağlamak mümkün değildir. Büyüme hormonu için eskiden kullanılan birimler artık mg olarak (3 uluslararası birim = 1mg) değişmiştir. Bazı ilaç firmaları BH şırıngalarını mililitre (ml) yerine, doz ayarını daha da karmaşıklaştıran birim ya da mg işaretli olarak üretmektedirler.
Doktorunuzun dozları tercihen hem mg/birim hem de ml cinsinden olmak üzere sizin anlayabileceğiniz şekilde belirlemesi önemlidir. Dozu tam olarak anlamadıysanız mutlaka doktorunuzdan açıklamasını isteyin.

BÜYÜME HORMONU NASIL SAKLANIR?

Büyüme hormonu genelde buzdolabında (fakat dondurucudan uzak bir yerde) olmak üzere soğuk bir yerde saklanır. Büyüme hormonunun her tipi için bilgi mevcuttur. İlaç ısıdan etkilenir ve etkisi azalır. Bu bilgi üründen ürüne değişir. Sizin kullandığınız büyüme hormonu ile birlikte verilen broşürdeki önerileri okuyun.

BÜYÜME HORMONU İĞNELERİNİN FARKLI TİPLERİ NELERDİR?

Büyüme hormonu iğnesi yapmak için aşağıdaki cihazlar kullanılır:

 • Kalem İğne Sistemi: Bunlar, içinde büyüme hormonu kartuşu olan büyük bir tükenmez kalemi andırır. Bu sistem önceden ölçülmüş doz kolaylığı sağlar. Çocuklar bunları hem kolay hem de çekici bulurlar.
 • Otomatik İğne Cihazları: İğne ve şırınga tamamen otomatik iğne cihazının içerisindedir ve görünmez. Bir düğmenin basılması ile iğne cilde batar ve büyüme hormonu otomatik olarak verilir. Bu hızlı ve genelde acısız bir işlemdir.
 • Korumalı (Hypoguard) Şırınga: Bu cihazda insülin şırıngaları kullanılır ve iğne saklıdır. Bu cihazlar küçük yaştaki çocuklara iğne yapmakta zorluk yaşayan ebeveynlere ve kendi kendilerine iğne yapan çocuklara yardımcı olmaktadır.
 • İğnesiz Şırınga: Bu cihazda büyüme hormonu yüksek basınçlı bir hava şırıngası kullanılarak cildin içine fışkırtılır. İğne kullanılmaz. Bazen biraz acıtabilir ve bölgede morarma olabilir.

BÜYÜME HORMONU TEDAVİSİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Birkaç hasta, iğne yerinde bölgesel cilt reaksiyonları ve hafif şişme bildirmiştir. Bu genelde iğnenin farklı bir yere yapılması ile önlenir. Büyüme hormonu tedavisinin bir kaç yan etkisi vardır. Bilinen yan etkilerden biri beyinde artmış sıvı basıncıdır. Bu, iyi huylu kafa içi basınç artışı olarak bilinir. Bunun oluşması durumunda hormon tedavisi kesilir ve durum ortadan kalkar. Takiben tedavi başka sorunların oluşmasını engellemek için yeni bir dozda başlatılır.

Yazar Hakkında

admin tarafından 99 yazı yazılmış.

143 Yorum “Büyüme Hormonu Eksikliği ve Tedavisi”

 • emre wrote on 13 Aralık, 2008, 1:30

  sayın hocam meraba.ben 20 yaşında 1.73 boyunda 65 kilo bir gencim yaşım küçükken zayıflığm ve boyumun ozamanlar yasıtlarıma göre uzun olmasından dolayı boyumun uzuyacağını tahmin ediyordm ama boyum uzamadı ergenliğimde hiç iyi beslenmedim şimdi ise bu bende kompleks durumuna geldi lütfen bana yardımcı olun.boyumun uzaması mümkünmü mümkünse nasıl tedavi olmak istiyorum ilacları nerden bulabiliri.mutlaka cevap bekliyorum.saygılar.

 • alper wrote on 16 Aralık, 2008, 9:21

  adam yorum cvp istemiş ilgilenen yok

 • alper wrote on 16 Aralık, 2008, 9:23

  lu4kipper@hotmail.com ekle kardeş seninle bu konu üzeriden konuşmak istiyorum…

 • arzu wrote on 17 Ocak, 2009, 8:55

  hocam ben 17 yaşındayım kilom 53 boyumda 1.53 bikac senedir uzamadığımın farkındayım bu normalmiidr ergenliklemi ilgilidir yani daha boyum uzarmı takıntı haline geldi bu boy meselsi bende cvp bekliyorum yazarsanız sevinirim

 • Mert wrote on 19 Ocak, 2009, 8:28

  Slm, yaşım 20, boyum 1.68 cm kilom 55, hocam bu durumda bana hangi tedavi yolunu tavsiye edersiniz.. Calsium Sandoz Kullanmam boy ve kilo artisi saglarmi yada başka bir yararlı tedavi yöntemi? bir kaç yerden edindiğim bilgiye dayanarak sunu söyleyebiliim.. hocam ergenlik dönemlerinde boy uzamasi için gereken hormon uyku esnasinda salgılanıyomus ve buda uykunun en derin aninda mümkün müş. düzensiz uyku uyuyan biri olarak boy kısalığını buna yoruyorum.. suan düzenli uyku dengeli beslenme ile bu sorunu orrtadan kaldirabilirmiyim hocam?

 • hatice alemdar wrote on 16 Şubat, 2009, 13:02

  benim 33 aylık bir kızım var.şuan 84 cm.son biryılda 9 cm uzadı.yani büyümesi normal ama yaşıtlarından kısa hala.doğum boyu46 cm. 1 yaşında 64 cm. 2 yaşında 76 cm. idi . şuan 84 cm.sizce sorun varmı..

 • admin wrote on 16 Şubat, 2009, 13:26

  @Hatice Alemdar

  Verdiğiniz verilere göre bebeğinizde büyüme geriliği olduğu anlaşılıyor. Normalde bebeğinizin 33 aylıkken 90-92 cm civarı olması gerekir. Bir çocuk doktoruyla görüşmenizi öneririm.

 • admin wrote on 16 Şubat, 2009, 13:31

  @Mert

  yaşınızın 20 olması nedeniyle , bundan sonra boyunuzun uzaması muhtemelen olmayacaktır.. çünkü kemiklerde büyüme hücreleri 18 yaşına doğru tamamen kapanır.. Boy uzaması büyük ölçüde genetik ile ilgilidir. Uyku düzeninizin bunun üstünde bir etkisi olmaz. Ayrıca boyunuz normal ortalamadadır. Bu konuda sıkıntı yapmamanızı öneririm.

 • adsız wrote on 25 Şubat, 2009, 11:49

  vala ben çok fayda gördüm harika bir iyne doktoruma teşekür ediyorum sizin yada herkezin kullanmasını istiyorum iynenin ucunu göremedim yane hiççççççççççççççç acımadı hala kullanıyorum mükemel bir iyne
  :) ))

 • yok wrote on 8 Mart, 2009, 1:53

  Merhaba, o beyin sıvı basıncı nasıl beyinle ilgili çok kötü şeyler başa gelir mi?lütfen cevap alabilir miyim?

 • buket wrote on 20 Mart, 2009, 13:33

  ben 19 yaşını ağustos ayında dolduruyorum kilom 40 boyum 1.55 bu iğneği nerden temin edebilirim lütfen yardımcı olun şimdiden teşkkür ederim

 • brownLover wrote on 19 Nisan, 2009, 2:28

  merhabalar…

  21 yasındayım 1.75 boyunda ve70 kıloyum ..kılo olarak belkı normalım ama kemık yapım cok zayıf ve hormonel bısorun oldugunu dusunuyorum aynı sekılde erkeklık hormonuda .. bunun ıcın ne yapmalıyım nasıl tedavı olurum.. yardımcı olursanız sevınırım..

 • brownLover wrote on 19 Nisan, 2009, 15:33

  yardımcı olucak kımse yokmu…bı arkadasımız bı ıgneden bahsetmıs nedır nasıl kullanılır..ne ıse yarar bu konu bndede cok fazla sıkıntı yaratıyo yardımcı olursanız cok sevinicem…

 • brownLover wrote on 25 Nisan, 2009, 9:34

  nerde bu sıtenın admını yaa…:S:S

 • huriye wrote on 29 Nisan, 2009, 9:58

  merhaba benim oğlum 34 aylık şu an 81,5 cm kilosuda 11.500 kg büyüme hormonu testi yapalım dedi doktor ne yapmalıyım çeşitli korkularım var ne yapmalıyım mayısın 6 sında yatıralım dediler ne yapmalıyım doktor şekeri yükselebilir dediler testti yaparken kalıcı olabilirmi birşey NE YAPMALIYIM ACELE CEVAP

 • NAZ wrote on 30 Temmuz, 2009, 14:45

  ben 8.4.1991. doğumluyum 18 yaşım agiridm .. boyum…1.58 cm kemik filmi çektirdim koll bilelerimdeki uzma durmış fakat diğer yerlerdeki devam ediyomu.. acaba ben bu bhe hormon iğnesini vurulsam boyum uzarmı lütfen cvp yazın…

 • SEDEF wrote on 9 Eylül, 2009, 1:28

  benim yaşım 17 iki ay sonra 18e giriyorum fakat kilom 53 boyum 1.52 ve iki üç yıldırda hiç uzamıyorum maalesef ve bu durumdan çok rahatsız oluyorume ergenliğe yaşıtlarımdan önce girdim ergenilik döneminde çok güzel uzadım fakat daha sonra birden durdu ne yapmam gerekiyor bunun bir tedavisi oldugunu yeni öğrendim 1 iğne varmış galiba adı ne iğnenin ve bu durum için nereye baş vurmalıyım?lütfen yardımcı olun

 • SEDEF wrote on 9 Eylül, 2009, 1:29

  ya of bu durum beni çok sıkıyo lütfen yardımcı olun bana

 • BAHAR wrote on 21 Ekim, 2009, 8:14

  adminnn nerdesin hani cvp gelmiyo hiç.hormon iğnesinin adı nedir nerden temin edicemmm

 • tansu wrote on 28 Ekim, 2009, 9:50

  merhaba ben 16 yasındayım boyum 1.63 kilom 57 boyumu uzatmak ıstıyorum ve hormon iğnesi vurunmayı düşünüyorum benm için bi zararı olur mu cvplarsanız sevinirim

 • Serkan wrote on 30 Ekim, 2009, 4:12

  19 yaşındayım. boyum 1.76 Bu tedaviyle 21 yaşına kadar uzama mümkünmüş diye duydum. Bu doğrumudur hocam. Mümkünse ortalama kaç cm’e kadar uzama gösterir ?

 • selda wrote on 2 Kasım, 2009, 9:28

  benim kızıma otomotik iğne cihazından verdi doktor.yeni başladık.kızım 10 yaşında.çok tedirginim.acaba bu hormon tedavisi ilerde başka sorunlara yol açarmı?başka hastalıklara neden olurmu.kızım her yıl ortalama iki buçuk cm boy atıyor.Hani kullanan varsa bunun hakkında yorum yazarsa çok iyi olur.kızımada üzülyorum.boy komleksi bu yaşta fena başladı.her iğneyi vurduğumda ben kısayım diye ağlıyor.ona bu ilacın oyla alakası olmadığını söylemeye çalışıyorum.zayıflıkla diyorum.yemek yemediğin için diyorum.rüyalarıma bile giriyor artık.

 • anonim wrote on 15 Kasım, 2009, 7:06

  lutfen acilen bana care! 18 yasindayim, 1,67 ve 57 kilo, eger bana tedavi munkunse hemen iletisim kurarmisiniz. ve maliyeti ne kadar. bilileri acilen bekliyorum.
  saygilar selamlar.

 • neva wrote on 17 Kasım, 2009, 7:06

  21 yaşındayım 1.60 boyundayım bu igne ile boyum uzar mı :) )yardımcı olursanız sevinirim

 • Efe wrote on 22 Kasım, 2009, 3:53

  13 yaşındayım 14e girmeme 2-3 ay kaldı boyum 1.57 kilom 49 sizce normal mi hocam çünkü okuldaki yaşıtlarım bnden biraz daha uzun

 • Alp wrote on 2 Aralık, 2009, 18:43

  Merhabalar ben 89 doğumluyum bu iğnelerden yaptırmak istiyorum boy kısalığı konusunda baya bi bilgi edindim genetik ortalama 1.71 olmalıydım ama düzensiz uyku beslenme psikolojik nedenler boyumu 1.67 ye çekti benim ablam genetik ortalamaya göre 1.58 olması gerekirken 1.65 7cm bi ortalama üstüne çıkma var.Sakallarım az denicek kadar var.Kemik yaşı ölçümü yaptım 20 çıkmıştı…bu iğnelerin bana faydası olurmu acaba?

 • Alp wrote on 2 Aralık, 2009, 18:45

  kilom 58 bu arada…(Admin Lütfen Kısa Zamanda Cvplandırırsınız yorumumu bu konuda bilgi sahibi ve bu iğnelerden yaptırmış tecrübeli arkadaşlarda yardımcı olursa benim yazıma memnun olurum.)teşekkür ederim…

 • hakkı buğa wrote on 9 Aralık, 2009, 9:00

  ben 17 yaşındayım boyum 157 cmnormalmi değilse ne yapmalıyım kilo almam gerek varmı bi tavsiyeniz

 • hakan wrote on 5 Ocak, 2010, 9:50

  iyi akşamlar hocam 3-4 yıldır boyumda uzama yok
  daha önce boy uzattığı söylenen bi kaç ilaç kullandım hiç etkisini görmedim yaş18 boy 1.57 kilo 73 daha önce sporda yapıyordum bir etkisini görmedim sorunun hormonlarla ilgili olduğuna karar verdim tavsiye ede bileceğiniz ilaç ve nasıl ulaşabilirim
  lütfen cevap yazın sorunu bir an önce çözmek istiyorum
  polislik ve askeri okullar elden gidio

 • hakan wrote on 6 Ocak, 2010, 8:04

  yaş 18 boy 1.57 kilo 73 daha önce bitkisel ilaç kullandım bi faydası olmadı 3-4 myıldır boyum değişmedi hangi tedaviyi önerirsiniz

 • hakan wrote on 8 Ocak, 2010, 2:33

  lütfen biran önce cevap yazın bu kadar uzun sürede cvp vermenizi beklemiyordum bu kanuda bilgisi olan varsa eklesin uzun uzun konuşalım msn de

 • ultrAslan wrote on 8 Ocak, 2010, 10:48

  91 doğumluyum. Boyum 165 kilom 60. Sosyal yaşantımı etkilediği için gerçekten bende büyük bir sıkıntı yaratıyor bu durum. Piyasada satılan çeşitli ilaçlar kullandım fakat hiçbirisi fayda etmedi. Çünkü bu yapılan şarlatanlıktan başka bişey değildir. İnsanların kandırarak umutlarını kullanarak para kazandıkları bir yoldur. Hormon tedavisi benim için görünen son çare. En kısa zamanda bir doktorla görüşeceğim. Kullanan arkadaşlar yan etkilerini yazarlarsa sevinirim.

 • mehmet wrote on 27 Ocak, 2010, 12:45

  arkadaşlar dozu iyi ayarlanmayan iğnler de ki yan etkilerdeen bahsetmişti arkadaşım bana

  bu yan etkiler ellerin kalınlaşması yüzün uzaması ayakların yandan kalınlaşması iç organların büyümesi onun için dikkatli olun bilinçsizce kullanmayın doktora danışın kullanmadan önce

 • Pınar Atalay wrote on 4 Şubat, 2010, 6:00

  Öncelikle iyi günler diliyorum. 14 aylık bir oğlum var. doğum kilosu 2840 gr. , boyu ise 49 cm. di. Şu anda, boyu 76,5 cm. kilosu ise 8120 gr. Doktorumuz büyüme hormonu eksikliği olabileceğini ve endokrin bölümüne görünmemizi söyledi. Sizce de böyle bir sorun olabilir mi? Bu testleri yaptırmamız gerekli midir? Şimdiden teşekkür ederim.

 • aslıhan wrote on 6 Şubat, 2010, 8:31

  selam ben 18 yaşında 1.55 boyundayım bu iğne yararlı mıdır

 • ümit wrote on 15 Şubat, 2010, 5:31

  hocam ben 18 yaşndym ve bym 1.72 boymun uzaması mümkünmüdür mutlaka cevap beklyrm saygılar…

 • ümit wrote on 15 Şubat, 2010, 5:33

  hocam ben 18 yaşındym boym 1.72 kilom 55 arkadşlrm banan göre çok çok uzun ve kilolular lütfen bana kilo almamd ve boyumun uzaması için yardımcı olun cevabınızı bekliyrm saygılar..

 • burak turhan wrote on 15 Şubat, 2010, 12:32

  ilacın adı novanordisk sititesi var ordan bakabilrisn boy uzama meseleside 24 yassa kadar devam ediyo ama kişiden kişiye değşiyor hastenelerden kemik filminin çekilmesiyle öğreniliyor egerki plaklar kapandiysa fazla büyüme hormonu alımı orantısız büyümeye neden olur akromegali benim annem hemşire oldugu için bu konuyu doktırlarla tartısma imkanım oldu hocaya sordum önermedi kanser yapma olasılıgı var dedi ama ben yine bi daha arastırmak istiyorum boy aslında ortalama bişi bendeki ama insan işte kompleks yapıyor D

 • Melek wrote on 27 Şubat, 2010, 7:02

  boyum 155 cm, 25 yaşındayım, 25 yaşından sonra büyüme harmonu yararlı olacak mıdır?büyüme harmonunu kullanarak boyumu 10 cm uzatma şansım var mıdır?ilginiz için teşekkür ederim

 • betül wrote on 3 Mart, 2010, 0:38

  18 yaşındayım 1 sene kadar önce novanordisk firmasınn büyüme hormonu iğnesini kullandım.3 yılda 14 cm kadar uzadım iğnenn işe yaraması için 1 saat içinde uykuda olmanz lazım 2 sene kadar iğneyi vurulduğumda hemen uyuyordum yalnız bir süre sonra iğneyi vurunca uyumadığım için büyümem yavaşladı.

 • ufuk wrote on 4 Mart, 2010, 1:20

  ben daha 12 yaşındayım daha kan alma aşamasındayım kan alındı ve sonucu bekliyoruz 

 • ufuk wrote on 4 Mart, 2010, 1:35

  eklemeyi unuttum ben 30 kiloyum

 • emrullah tam wrote on 13 Mart, 2010, 13:22

  ben 1995 doğumluyum ama büyüm çok kısa ve şimdi hastaneye gidiyorum ve bazı testler yapıyorlar ve sizde yardım istiyorum lütfen

 • alper wrote on 4 Nisan, 2010, 9:50

  merhapa ben boğin

 • adsiz wrote on 6 Nisan, 2010, 8:06

  13yasindayim.
  Boyum 140
  kilom 30
  Doktora gittik. Emar sonucuma gore GATA ya sevkedilicem. Buyuk ihtimalle gidicem.igne haricinde bi cozumu var mi.en fazla igneyle ne kadar uzarim . 165 i gecebilirmiyimm??? / acele cevap \

 • tugba baykal wrote on 21 Nisan, 2010, 14:24

  benim kardeşim 13 yaşını bitirmek üzere çölyak hastası boyu 1.36 kilosu 40 doktorlar saizen büyüme hormonu uygulayacağını söylüyor boyu ne kadar uzar ilacın kullanımı nasıldır. zararları varmı ayrıca karaciğerinde büyüme ve yağlanma var hormon kullanımı karaciğeri tetiklermi midesinde heliko bakteriyel mikrobu var bize bigi verir seniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim….

 • ege wrote on 5 Mayıs, 2010, 6:20

  benim ablam var 36 yaşında boyu kompleks haline getirdi, boyunu nasıl uzatabiliriz, büyüme hormonlarını nasıl aktif hale getirebiliriz, ya da bakşak çözüm yolları var mı? lütfen bana bu konuda bilgisi olan varsa yazsın. ablamın artık gülmesini istiyorum, beni kimse beğenmiyor diye kendini saklamasını istemiyorum. bana yazarsanız sevinirim. egesan@hotmail.com adresim.

 • Orhun wrote on 24 Mayıs, 2010, 4:06

  slm Ben 18 Yasındayım boyum 1.96 Bi hastalıgım mı var kilomda 65 admin cewaplandırırsan sevinirim

 • emre wrote on 29 Mayıs, 2010, 2:14

  ya arkadaşlar ne kadar annakörler var içinizde ciden bazılarınız 1.70 falan üstü halen kısayım diye kompleks yapmış kendinde saçmalıyorsunuz bence erkeklerde 1.65 altı bayanlarda 1.60 altı olmak komplekse yol açar şükür edin halinize bazılarınızz

 • ASİ REİS wrote on 29 Mayıs, 2010, 4:48

  arkadaşlar bende büyüme hormonu tedavisi kullanıyorum.6 tane test yapıldı 1 aydır bu igneyi kullanıyorum mükemmel degişiklikler oldu vucudumda.sormanız gereken soruları ben cevaplamak isterim.çok bilgi sahibi oldum. derbeder1264@hotmail.com. eklerseniz görüşlerimi paylaşırım sizlerle

 • aslı wrote on 3 Haziran, 2010, 8:16

  mrb doktor bey …ben 18 yaşındayım ablam 176 abim 180 diğer ablam ise 171 boyunda ben 160 boyundayım küçüklükten beri hep yaşıtlarımdan daha küçüktüm ailem bu konu üzerinde pek yoğunlaşmadı bu durum beni çok rahatsız ediyor bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum …

 • betül wrote on 6 Haziran, 2010, 14:26

  merhaba ben 12 yasindayimboyum1.38 boyum yasima gore kisa boyum buyumesi icin ne yapmaliyim?

 • serra wrote on 18 Haziran, 2010, 11:24

  Ben 14 yaşındayım boyum 1.49 kilom 45 bir süredir uzamıyorum yaklaşık5 ay filan.Arkadaşlarım çok uzun ne yapabilirim?

 • fatih wrote on 29 Haziran, 2010, 1:21

  hocam saygilar
  ben belcikada yasiyorum,20 aylik bir erkek cocugumuz var su anki boyu 75cm 10.720gr agirliginda, genel kontrollerde boyunun kisa oldugunu ve bir specialist yani uzman doktora yoneltti oda bizden tahlil istedi 5 saatin icersinde 10 sefer kan aldilar her yarim saatin icersinde ve sonucta hormone de croissance yani buyume hormonunun hic olmadigini ve diyabet hastalarinin ignesine benzer bir igne kullanacaksiniz dedi bir nevi hormon tedavisi uygulayacagiz dedi 18 yasina kadar.cocuk inek sutune alllerjisi var yedigi zaman deri kurulugu basliyor hafif derecede. bu hormon tedavisinden cok korkuyoruz kalitsal bir sey olurmu veya yan tesirleri olurmu acaba bir uzman olarak size danismak isterim tesekkur ederim ilginize

 • ahmet maldan wrote on 9 Temmuz, 2010, 8:19

  hocam yaşım 13 bayum 19 cm lütfen yardım edin herkes benle dalga geçiyor

 • ahmet maldan wrote on 9 Temmuz, 2010, 8:26

  hocam ben bursada yaşıyorum 6 yaşımda ağaçtan düştüm kafam sivri taşa çarptı çok kan kaybettim annemler hastaneye götürdüler doktor büyüme hücremi ezildiini söyledi benim o zamanlar boyu 1.16 cm ydı şimdi 13 yaşındayım boyum 1.19 cm kilom 20kg lütfen bana yardım edin yardımınızı bekliyorum

 • burak wrote on 24 Temmuz, 2010, 5:25

  16 yaşındayım boyum 173 ve cok zayıfım bıraz kalıbım olsun ıstıyorum hormon ıgnesı çare olabılırmı nereye başvurmam gerkıyor önerdıgını zbır kurum varmı

 • tezcan wrote on 24 Temmuz, 2010, 5:28

  boyum 1.67 yasım 35 boyumdan memnun degılım boyumu uzatmak ıcın ne yapmam gerekıyor yardımcı olursanız sevınırız

 • burak wrote on 24 Temmuz, 2010, 5:30

  ben 16 yasındayım boyum 173 ve 58 kıloyum boyumun bırazdaha uzayıp bıraz da kalıplılasmak ıstıyorum cok zayıfım yasımı gostermıyorum bna bıraz yardımcı olurmusunuz onerdıgınız bı kurum yada kurulus varmı lutfen yardım edın

 • betül ataberk wrote on 12 Ağustos, 2010, 0:42

  selamlar benim 35 aylık bir oğlum var boyu 92 cm kilosuda 12,5
  kendiyle yasıt olan bütün arkadaşlarından ufak tefek duruyor ve herkes bu çocuğun fiziksel
  gelişiminde geri kaldığını düşünüyor sizce değerleri normalmi yoksa gerçekten gelişiminde sorun mu war cevap yazarsanız çok sevinirim çünkü bu konu kafama çok takılmaya başladı
  şimdiden teşekkürler

 • gamze wrote on 17 Ağustos, 2010, 5:45

  ya arkadaşlar boyum 1.63 yaşım 16 ve boyumu çok kafaya takmaya başladım 1.70 olmak istiyorum hormon iğnesi warmış doktor onayıylamı ne eczaneden alınıyomuş galiba tam bilmiorum ama sizce doktorlarlar bana verirmi bu iğneden ya bilen warsa lütfen yardım etsin zararı wrmı bunun için para fln harcnıyomu bilenler sölesin lütfen……..

 • frkbş wrote on 17 Ağustos, 2010, 12:16

  merhaba benim 7yaşında bir yeğenim var (KIZ) yaklaşık bir buçuksenedir büyüme hormonu ile ilgili iğne kullanıyor boyu uzadı fakat şunu merak ediyorum daha nekadar kullanması gerek bu iğneleri ayrıca bu tedavinin ne gibi yan etkileri var bir sürü şeyden bahsediliyor bizlerde ikilemde kaldık yani bu tedavi nin çocuğumuza vereceği fayda yani boyunun uzaması nın yanında kalıcı zararlar bırakırmı bizler yardımcı olursanız sevinirim ayrıca tavsiye ettiğiniz bir sağlık kuruluşu varmı dır acaba

 • esra wrote on 20 Ağustos, 2010, 11:38

  ya 500 kişi sor sormuş sorulara cvp yok:(:( bende bir zamanlar boyumdan şikayetçiydim gerçi bıraz daha uzun olsa hiç fena olmaz en azından 1.70 falan olsaydı bari.şu an boyum 1.63 ve 23 yaşındayım.bu saatten sonra uzamaz dıye dusnuyorum ama umutta tasıyorum yani belki olur.ve uzman kişilerin cvbını beklıyorum….

 • emir wrote on 22 Ağustos, 2010, 16:24

  ben engin 20 yaşındayım boyum 150 neyapmalıyım…….

 • hatice ezel wrote on 27 Ağustos, 2010, 2:58

  merhaba arkadaslar ben yaklasık 1 senedir büyüme hormonu tedavisi görüyorum.suanda yasım 14 kilom 30 boyum 1.44… ama tedaviye baslayalı yaklasık 6-7 cm uzadım.ben igneye basladıgım da bize bu ignenin milyonda bir kanser riski oldugunu söylemişlerdi.ama ben igne kullandıgımdan beri kanser görülmedi.biz iki kardesiz abimde büyüme hormonu tedavisi görüyor.onunda suan 3 sene oldu ve igneyi bıraktıracaklar .abim 3 senede 30 cm uzadı.banada tahliller yaptılar ve büyüme hormonu eksikligi oldugum cevabını verdiler.suan igneye devam ediyorum.ignemin adı saizen-serono-easy pod.ayrıca ignenin kullanımı cok kolay .ben bütün sorularınıza cevap verebilirim..ama bazı arkadaslarımız boyu 1.70 ve daha fazla olmasına ragmen kısayım diyorlar. bence halimize sükür edelim.cünkü bizden kötüleride var .ben büyüme hormonu kullanıcısı olarak tüm sorularınıza yanıt verebilirim..

 • hatice ezel wrote on 27 Ağustos, 2010, 7:47

  merhaba ben büyüme hormonu tedavisi görüyorum.sorularınıza cevap verebilirim.

 • hatice ezel wrote on 28 Ağustos, 2010, 2:12

  merhaba hocam ben yaklaşık 1 seneden beri iğne kullanıyorum.iğnenin kullanımı çok kolay ama bu tedaviyi ne zaman bıraktırabilirler acaba?

 • fath wrote on 29 Ağustos, 2010, 9:32

  yaşım 16 boyum 1.76 son 1 yılda 1 cm uzadım ama ben 1.90 olmak istiyorum işe yarar mı bu igne ? vericeginiz cevaplar için teşekkür ederim hocam

 • düsünceli wrote on 6 Eylül, 2010, 2:05

  doktor bey yasım 16+7 boy 1.70 BABA 185 ANNE 163 ben kısa oldugumu düşünüyorum Yasıtlarımdan küçük gösteriyorum Sakallar fln tık yok günde 750 gram yogurt 3 bardak ta süt içiyorum büyüme eksikliyimi vardır kac yasına kadar uzarım ? SİMDİDEN TESEKKÜRLER

 • emre wrote on 13 Eylül, 2010, 1:46

  Ben büyüme hormonu kullanıyorum ve şu son 3aydır kafamın arkasında müthüiş bi yanma oluyo acaba bu ilacın yan etkisi midir? Ne yapmalıyım lütfen cevap

 • drzypren wrote on 20 Eylül, 2010, 10:59

  eğer mail adresime ulaşırsanız. Sorularınıza mümkün mertebe cevap vermeye çalışırım. Site ile alakam yoktur. Fakat kimsenin sorusu cevaplanmamış. Bu durum beni üzdü doğrusu.

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 1:39

  bn de ameliyat ile kemık ekletmeyı düşünüyordum ikisi arasında kaldım acaba hormon mu daha etkılı olur amelıyat mı daha önce yaptırmış olan varsa adresim parfum_dukkani@hotmail.com

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 1:40

  bir de hormonun yan etkısı falan var dıyorlar bir bacak kısa oburu uzun olabiliyor burun ve kulaklar esırı gelısebılıyormus bu yuzden çok tedırgınım . amelıyattan da korkmuyor degılım aslında :) umarım hepımız boy sorunumuza bir çözüm buluruz tıp artık çok ilerledi.

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 1:44

  boyum 1.96 diye kasılan arkadasa seslenıyorum burda boyum kısa diye üzülen bir sürü insan var bu mesajı gösteriş yapmak için mi yazdın bilmiyorum.kilo almak istiyorsan da iran iksiri kullan.

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 1:45

  türkiye nın boş ortalaması düşük sanırım ben yaz tatilde ingilizleri rusları falan görüyorum dalyan gibi hepsi

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 1:54

  bu iğne nerde satılıo yhaa ?

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 1:55

  ben birinden duydum kadın 30 yasından sonra 10 cm uzamış.ama ben tedarik edemıyorum maalesef

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 1:55

  aranızda bu hormonu satan var mı :D bana kaça satarsınız ?

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 1:56

  hatice ezel arkadasım lutfen ekle benı konusalım sen kaç senedir buyume hormonu tedavisi goruyorsun

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 1:57

  ne abin 3 snede 30 cm mı uzadı nsl oldu :O bn de istiyorum o hormondan

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 2:00

  eczanede bulunur mu bu saizen-serono-easy pod. ya recetesiz satılmıyorsa ?

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 2:01

  hatıce sana katılıyorum bazı ınsanlar çok ilginç bizim sınıfta da 180 boyunda kız var hala kısayım diyor.

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 2:03

  emre
  ya arkadaşlar ne kadar annakörler var içinizde ciden bazılarınız 1.70 falan üstü halen kısayım diye kompleks yapmış kendinde saçmalıyorsunuz bence erkeklerde 1.65 altı bayanlarda 1.60 altı olmak komplekse yol açar şükür edin halinize bazılarınızz

  DEMİŞ. SAOL YANİ MORALİMİ BOZDUGUN İÇİN BEN 160 ALTIYIM ATAYIM KENDİMİ O ZAMAN CAMDAN.

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 2:10

  ben televızyonda gördum 20 cm kemık ekledıler adama ama 6 ay yuruyemedı ondan yaptırmak ıstıyorum.ama tedavi süresini kısaltıcak gelişmelerın olmasını beklıyorum suan 6 ay çok fazla.

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 2:12

  walla açıkcası yan etkıler bnm umrumda degıl mutanta sonunda dönüşsem bile uzun olmayı istiyorum.boyumla alay edılmesın çok sıkıldım

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 2:13

  walla açıkcası yan etkıler bnm umrumda degıl sonunda mutanta dönüşsem bile uzun olmayı istiyorum.boyumla alay edılmesın çok sıkıldım

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 2:17

  ben o verdıgınız siteye gırdım fazla bişey yok orda.sadece bilgi vermek ıcın hazırlanmıs satılmıyor yanı.nerden bulucam bunu

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 2:18

  neyse ben doktora gıdıyım vermek ıstemezse zorla yazdırıcam o hormonu

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 2:23

  kol naklı mumkunmus sanırım acaba aynı sey uzun bacaklı bırı ıcınde gecerlı olur mu :D haha en son o kaldı.

 • KARARSIZ wrote on 14 Ekim, 2010, 2:26

  bu sitenın admını kım herkes bişeyler sormuş hepsinin lafı havada kalmıs ayıp oluyor ama.

 • mutsuz wrote on 20 Ekim, 2010, 5:32

  ben 15 yaşındayım n boyum kısa ve çok zayıfım ne yapmam lazım hormon iğnelerifa kullansam faydalı
  olurmu

 • İSİMSİZ wrote on 25 Ekim, 2010, 5:08

  walla ben 13 yaşındayım.. ilk iğneyi görünce çok korktum ama, hiçççççççççççççççç aama hiç acımıyormuş korkmama değmedi yanii …. :D :D :D :D daha yeni başlatığım için boyum ile ilgili birşey diyemiyorum…. :D :D

 • İSİMSİZ wrote on 26 Ekim, 2010, 9:04

  ya siz kaç mg kullanıyordunuz ki? :D

 • merve wrote on 31 Ekim, 2010, 3:19

  hocam 17 yaşındayım ve boyum 1,53 cok küçük yaşıtlarıma göre ne yapmalıyım lütfen yardım edin bana cvp bekliyorum

 • Merve wrote on 31 Ekim, 2010, 3:21

  hocam cok zor böyle ya bana yardım edin ne yapmalıyım

 • Merve wrote on 31 Ekim, 2010, 3:24

  hocam 17 yaşındayım ocağın 20′de 18 olucam ve boyum 1,53 cok küçük yaşıtlarıma göre ne yapmalıyım lütfen yardım edin bana cvp bekliyorum

 • ANASTASYA wrote on 3 Kasım, 2010, 13:12

  bu ilacı nerden alabilirim mail adresime gönderirmisiniz

 • Aysen wrote on 18 Kasım, 2010, 4:28

  Merhaba oglumunda büyümeyle ilgili problemi var 6 yasinda ve cok kisa kemik yapisi 3 yasindaki cocuklarin kemik yapisi gibi cikti.Simdi tedaviye baslayacak hormon ignelerine doktorlar bilgileri verdiler sagolsunlar her gün vurulmasi gerekiyor 1 senelik masrafi 50 bin euro tutuyormus sükürler olsunki bizim saglik sigortamiz ödeyecek.2 sene boyunca vurulacak sonra tekrar testler yapilacak .En önemliside erken teshis 6 yasinda basliyor gec kalininca hormon ignesi vurmuyorlar vede masraflari devlet üstlenmiyor .Ben almanyada yasadigim icin burasi icin gecerli..ALLAH hepinize acil sifalar careler versin ins…Dermansiz dert vermesin ALLAH a emanet olun…

 • celal ayvalı wrote on 1 Aralık, 2010, 2:54

  evet öle bi igne var. bende kullanıcam satıcısını buldum.. irtibat için bana başvurun yönlendirim 1 aylık kullanım 1200 tl 6 cm uzama garanti ayrıca sadec boy uzatmakla klamıo kaslarıda geliştirio

 • merve wrote on 6 Aralık, 2010, 2:50

  mehaba benim oğlum 6 yaşında yaşıtlarına göre boyu kısa doktorlar normal diyor .doğum kilosu 50 cm 16 kg şimdi ise boyu 107 cm ne yapmalıyım lütven bana cevap yazarmısınız bekliyorum Teşekkür ediyorum.

 • Melisa Kırık wrote on 13 Aralık, 2010, 9:03

  Merhaba Arkadaşlar !
  Ben size bazı konularda bilgi vermek istiyorum. Bu iğne her isteyene verilecek bir iğne değil ! Hormon çok ciddi bir mesele. Bazı şartlar var : Boyunuz 1.50 yaşınız 14 gibiyse (Kızlar için söylüyorum ) yapacak bir şey yok 14 yaşından küçük ve boyunuz 1.40 falan olduğunda doktorlar genelde başlar. Bir endokrin uzmanına sorarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz….

 • sevil aydoğan wrote on 13 Aralık, 2010, 12:36

  benim kızım 38 haftalık doğdu ve kilosu 2020 gr dı,boyu 40 cm di, şuan 2 ayı bitirdi ve boyu yaklaşık olarak 51 cm ve kilosu 4650 gr sizce normal büyümemi gösteriyor.

 • admin wrote on 22 Aralık, 2010, 11:54

  merhabalar admin olarak söyleyebilirimki kesinlikle keninizle barışık olunuz boy kısalığı bir orun değildir önemli olan akıldır ve zekadır. tabiki boy kısalığının bir tedavisi vardır bu tedavı 2 y ayrılır iğneli ve haplı iğneli daha çok işe yarar akranlarınıza göre boy kısalığı varsa aile boy ortalaması alıp doktor gözetiminde tedaviye başlanır bu gözetim en az 1 yıl olmalıdır

 • kelebek wrote on 6 Ocak, 2011, 14:24

  arkadaşlar,bacak uzatma ameliyatı olmak için gittim doktora muayene oldum film çekildi.vekemik uçlarımda daha kapanmanın gerçekleşmediği ve hala uzayabileceğimi söyledi doktor.yaşım 23. bende hormon tedavisi olmayı düşünüyorum.bu arada ameliyat olmk isteyen arkadaslar msnden beni ekleyin ameliyatın risklerini,avantajlarını,süresini,ve maliyetini sizlere belirteyim.

 • furkan wrote on 7 Ocak, 2011, 11:52

  Hocam ben 15 yaşındaym boyum 1.87 normalmi ? durması için ne yapmam lazm uzunluğu sevmiorm hormon bozukluğu olabilirmi tedavisi nedir anlatırsanız sevinirim…

 • ata nuri wrote on 8 Ocak, 2011, 3:58

  yaşım 17 kilom 47 boyum 1,59cm acaba bende büyüme hormonu eksikligi ola bilir mi tedaviye geçkaldım mı?

 • ata nuri wrote on 8 Ocak, 2011, 4:17

  adresimi yalış yaz dıgım için bir daha yazıyorum.yaşım 17 kilom 47 boyum 1,59 acaba bende büyüme hormonu eksikligi olabilir mi tedaviye geç kaldım mı??

 • fatmad wrote on 11 Ocak, 2011, 13:15

  Merhabalar.İnsanoğlunun bedeniyle barışık olmasının çok önemli olduğunu belirterek konuya girmek istiyorum.Bir kişinin boyu matematiksel olak basitçe anne ve babasının boyunun ortalaması olarak kabul edilir.Eğer sizin genetik yapınız 1.74 cm programlı ise daha fazlasını yapmak sağlıklı olmaz.Çünkü tüm vücut dengeleriniz bu duruma göre ayarlanmıştır.Sözünü ettiğiniz iğne ile belki boyunuzu 2-3 cm daha(1.80 cm değil ama) uzatabilirsiniz.Ancak bu hormon içeren (büyüme hormonu)iğnenin bunun karşılığında vücudunuzdaki bir çok durumu da etkileyeceği açık.Ve ayrıca kemik büyümesi sadece bacak kemiklerinde de olmayacaktır.Çene uzaması, parmaklarda uzama,kafa yapısından anormallik ortaya çıkabilir.Lütfen vücudunuzun dengesiyle oynamayın.Aksi halde telafisi olmayan bozukluklara maruz kalacaksınız.

 • Gohan wrote on 19 Ocak, 2011, 6:31

  ben 17 yaşındayım boyum 1.70 SUPRATALL denen bir ilaç var bu ilaçı kullansam etkisini görebilirmiyim.

 • semih wrote on 19 Ocak, 2011, 10:32

  ben yaşında yım boyum 1.30 kilom 30 ne yapmam gerekıyor hocam ablamda 18 yaşında boyu 1.57 kilosu 52 onun hakkında da bilgi verir misiniz ?

 • gizem wrote on 20 Ocak, 2011, 12:12

  meraba bn 17 yasındayım boyum 145 kilom 50 boy hormonlarım gelişmemiş ve kmık aralarımda kapnmış daha uzamazsın denıldı sızce amelıyatla uazattırıyım mı_?

 • Doğa wrote on 21 Ocak, 2011, 2:02

  merhabalar ben profesyonel olarak basketbol oynuyorum ama boyum kısa… 16 yaşındayım ve 1.82 boyum var acaba boyum daha uzarmı haftada 2.50 kilo yoğurt ve süt içiyorum ama boyumda hala bir uzama yok… bu iğneden yaptırsam bi problem olurmu acaba ne olur yardımcı olun boyum daha uzarmı ?

 • Bekir wrote on 10 Şubat, 2011, 10:33

  Ben de Büyüme hormonu eksikliği var.Boyum:1:53, Kilom;45,yaşım:17

  Bende saizen ilacı kullanıyorum…ayrıca iğnem var geceleri yatmadan vuruyorum bu iğneyi ben İzmir Behçet uz Cocuk hastahanesinden tahsil ettirdim.Bu ilacı dıstan almak isteyenler için
  3-4 Milyar Lazım dediler eczanede Gidiyorsunuz İzmire Kan alınıp Heyet raporuyla Size İlacı Tahsil ediyorlar…Sorularınızı bbekiir@hotmail.com adresime sorabilirsiniz….

 • çisem engin wrote on 13 Şubat, 2011, 11:52

  bende bu bahsedilen iğnelerden easypod denilen cihaz yardımıyla kullanıyorum.ve çok memnunun ama melisa kırık’ında dediği gibi bu iğne herkeze verilebilecek bir iğne değil 14 yaş altında olmak gerekiyor.ve bir sürü testler yapılıyor ve iğneler vs. vuruluyorsunuz.2 gün boyunca yarım saatte bir kan veriyosunuz bu testler için ve bu testler sonucu rapor çıkıyo daha sonra bu ilacı size veriyorlar ve kullanmaya başlıyorsunuz.testelerde bazı değerlerin bu ilacı kullanabilmek için uygun çıkması gerekiyor.ben 2 senedir kullanıyorum haftada 6 gün vuruyorum yatmadan önce.ve yaklaşık 1 sene fakülteye gidip geldim bu ilacı alana kadar 12 yaşında beri gidiyorum 14 yaşında bu ilaca başladım şuan 16 yaşındayım

 • ayşe kartal wrote on 16 Şubat, 2011, 7:32

  merhaba benim kızım 13 yaşında kemik gelişimini yüzde 97 tamamlamış ve boyo 1.47 hormonda önermiyorlar son olarak 1.50 olur diyor dr.napmam lazım bi öneriniz olursa minnettar olurum lütfen yardımcı olurmusunuz . saygılar

 • isimsiz wrote on 16 Şubat, 2011, 11:50

  hocam boyum kısa boyumun uzun olması için yardımcı olursanız çok sevinirim

 • eda wrote on 19 Şubat, 2011, 2:57

  Ben 12 yaşındayım 39 kiloyum .6 aydır hormon tedavisi görüyorum. Buradan herkese söylüyorum ; iğnenin çok yararı oluyor . Herkese tavsiye ediyorum . Sakın iğnenin ucuna aldanmayın hiç acıtmıyor . Buradan benimle ilgilenen doktoruma teşekkür ediyorum …

 • güler wrote on 28 Şubat, 2011, 13:14

  merhaba 5 aylık bebeğim var doğuştan kalbi delik ve gelişme geriliği teşhisi kondu beden olarak büyümüyor doğduğu kiloda duruyor tiroid hormonlarının yetersiz olduğunu ve ilaç kullanmamız gerektiğini söylediler ilacı kullanıyoruz fakat yine beden olarak büyümüyor onunla ilgilendiğimizde gülüyor ama büyümüyor büyüme hormonları yetersiz olabilirmi bunu nasıl anlarız beyin tomografisi çektirdik ama bir problem olmadığını söylediler yardımcı olursanız sevinirim

 • aslı wrote on 2 Mart, 2011, 12:47

  arkadaşlar bu büyüme hormonu iğnelerinin nerden alabiliriz acaba

 • KÜBRA KÖŞKER wrote on 4 Mart, 2011, 16:56

  20 yaşındakiler için de yapılacak bir şeyler var mıdır acaba?

 • cesur wrote on 25 Mart, 2011, 3:17

  meraba ben 12 yaşındayım yaşıtlarıma göre boyum çok kısa buda pisikolojimi bozuyor 2 yıldır büyüme hormonu kullanıyorum çok ta faydası oluyodu ama sağlık karnesinde bir porblem oluştu 6 aydır kullanamıyorum 

 • merve wrote on 29 Mart, 2011, 4:43

  allah aşınıza net fiyatını ve bütünnn masraflarını söylerseniz çok seviniriz

 • emre wrote on 9 Nisan, 2011, 11:28

  slm boyum çok kısa 15 yaşındayım am kilom:38 boyum:1.46

 • Hasan wrote on 25 Nisan, 2011, 11:00

  Selam Ben 13 Yaşındayım 14′e girmek üzereyim boyum 1.47 kilom 38 Arkadaşlarıma göre boyum çok kısa bu durum beni çok üzüyor.Bu ilacı kullanırsam ne kadar faydası olur cevap verirseniz çok sevinirim?

 • hatice wrote on 29 Nisan, 2011, 15:49

  kızım 10 yaşında ve ilk reglini oldu. şu an boyu 1,45 bundan sonra boyu için ne yapabilirim.

 • leyla wrote on 30 Nisan, 2011, 12:20

  ben 14-15 yaşındayım boyum 1.53 kilom 50 bazı doktorlar iğne falan yalan diyo bazı doktorlar ise evet var 36 bin tl diyolar hangisine inanalım? bide bu yaştan sonra boyumun asla uzamayacağını söylenlerde var..!

 • İSİMSİZ wrote on 2 Mayıs, 2011, 7:07

  fiyatı 5-6 milyar ama bizim sigartamız olduğu için devlet karşılıyor 5 aydan beri kullanıyorum 5 santim uzamaışım buda bana göre iyi bir sonuç bu iğneyi 3 yıl kullanmam lazımmış bide bu iğne herkeze verilmiyor birkaç testten geçmen lazım ki verille bilyor ….

 • okan wrote on 3 Mayıs, 2011, 12:19

  ben 18 yasındayım boyum bidicek

 • neslihan wrote on 23 Mayıs, 2011, 12:29

  merhaba hocam ben 89 dogumluyum bende hipofiz yetmezliği var boyum 1.50 kilom 1.52 kemik yasım 3-4 yas geri..bundan sonra pek uzayacagımı zannetmiyorum ama bir iğne varmış galiba hücre tedavisi diyolar bunu bana anlatırmısınız lutfen sizce bu tedavi bende bi işe yararmı cwplarınızı bekliyorum simdiden tesekkurler….

 • neslihan wrote on 23 Mayıs, 2011, 12:34

  hocam kardesim 14 yasında 1.33 boyunda 1.38 -40 kiloda yasıtlarına göre çok aşırı kısa. doktorlara götürdük bi hastalıgı flen yok gelişiminde bi eksiklik yok fakat boyu çok kısa kaldı sizce ne yapmamız lazım hücre tedavisini tanıtırmısınız

 • musa wrote on 26 Mayıs, 2011, 8:16

  arkadaşlar bu iğneyi nerden bulabilirim lütfen yardım edin fiyatı önemli değil

 • gönül wrote on 4 Mayıs, 2014, 14:31

  bhe kısırlık yapar mı

 • gönül wrote on 4 Mayıs, 2014, 14:32

  bhe iğnesi kısrlık yapar mı 

 • remzi wrote on 21 Mayıs, 2014, 22:03

  BEN 17 YAŞINDAYIM 1.60 BOYUNDAYIM BU YAŞA GÖRE BOYUM KISAMI UZUNMU BİDE BEN AĞIR İŞ YAPIYORUM KENDİ KİLOMDA MALLAR TAŞIYORUM DOĞRU BİŞEYMİ YOKSA YANLIŞMI BU BOYUMA ETKİ EDERMİ

 • Faruk wrote on 8 Temmuz, 2014, 7:45

  Ben 13.5 yaşındayım boyum 1.73 boyum daha uzarmı ben hormon tedavisi almak istiyorum alabilirmiyim ? :S 

 • merve wrote on 17 Temmuz, 2014, 3:39

  Merhaba benim boyun 157cm,anne boyu:1.60,baba boyu:1.78.15 yasindayim boyun ne zamana kadar uzar,uzarsa ne kadar uzar, ayrıca ben kick boxla ilgileniyorum.etkileri neler olabilir?
  Büyüme hormonu salgılamak için iğne kullansam el,ayak asiri dozda buyur mu?

 • engin wrote on 21 Ağustos, 2014, 0:55

  merbaha ben 16 yaşındayım boyum 1.69 15 yaşında ergenliğe girdim sizce daha ne kadar uzayabilirim ve geç ergenliğe girmemin boya etkisi varmıdır :? ?

 • engin wrote on 21 Ağustos, 2014, 0:59

  merbaha ben 16 yaşındayım boyum 1.69 15 yaşında ergenliğe girdim sizce daha ne kadar uzayabilirim bu arada anne boyu 1.65 baba boyu 1.67 ve son 1 – 1.5 yılda 18 cm boy attım

 • Gülşah wrote on 23 Ağustos, 2014, 15:21

  Hocam Merhaba. Oğlum 29 aylık 14.5 kilo  90 cnm boyunda. Şu anda ortalama  değerde ama son 7 aydr hiç uzamadi. Yani 22 aylıkken de 90 cnm di. Ve 22 aylıkken 17 kiloyken  şu anda 14.5 kiloya  düştü.  Büyüme hormonu  eksikliği  söz konusu mudur

 • Yusuf wrote on 31 Ağustos, 2014, 15:01

  Ben  16 yaşım yeni girdim 81 kgyim boyum 1.67 supratall ilac kullanmayi dusunuyorum sizce ilac kullanmadan boyum uzarmi 
  Not ; buyumu hormonu ocin hangi doktora gitmeliyim lutfen bir cevap uazin hocam

 • Yusuf wrote on 31 Ağustos, 2014, 15:06

  Boyum uzarsa.enfazla nekadar uzar 

 • demir wrote on 8 Eylül, 2014, 2:34

  Merheba ben şeker hastasıyım sekerim he zaman 150- 220arasındadır 15 yaşındayım boyum 1.65 kilom 50 dir boyumun uzamasının hastalığımla bir alakası var mıdır
  ????

 • Abdullah wrote on 11 Eylül, 2014, 8:18

  Ben 17 yaşımdayım ve boyum 1.73. Yaşıtlarımın çoğu benden uzun ve bunu düşünmekten geceleri uyuyamaz, ders çalışamaz hale geldim. Doktor 4-5 daha belki uzayabileceğimi söyledi. Fakat ben hareketleri yapmama rağmen uzama gözlemlemedim. Doktorumla konuşsam ve 1.80 boya göre dozlar alsam olur mu? Çıldırabilirim.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2015 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org