Astım Hastalığı

Astım hastalığı çocuklar ve genç erişkinler arasında çok sık görülen, kronik bir hastalıktır. Genellikle tedavi edilebilen bir hastalık olmasına rağmen zamanında tanısı konup uygun tedavi başlamasa, günlük aktivitide kısıtlığa, okulda devamsızlığa ve uyku bozukluğuna yol açabilir.

O halde astım nedir?

Astım zaman zaman hava yollarını daraltan, nefes alıp vermeyi zorlaştıran bir hastalıktır. Bu hastalıkta hava yolları bazı uyaranlara karşı aşırı duyarlı hale gelmiştir. Bu uyaranları şöyle sıralayabiliriz: Ev tozu, ev tozu akarları (böcekleri), çiçek tozları (polen), küf, hayvan tüyü gibi allerjenler, nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıkları, egzersiz; fazla koşup oynama, hızlı merdiven çıkma, sigara dumanı, parfüm sıkılması, hava kirliliği, soğuk hava veya hava değişimi

Astımlı kişi bu uyaranlarla karşılaşınca hava yollarını saran kaslarda kasılma olur. Hava yollarının içini saran zarda şişme, hava yollarının duvarı mukus dediğimiz yapışkan bir salgı salgılar. Bu salgı hava yollarını yer yer tıkar. Böylece akciğerlere giren hava daralan hava yollarından dışarı çıkarken zorlanır ve düdük, ıslık sesine benzer bir ses çıkarır. Bu duruma astım nöbeti denir.

Bu durumda önerilen ilaçları kullanmak ve yakınmalar düzelmezse hastaneye başvurmak gerekir. Çocuklarda astım hastalığı genellikle allerjiktir. Allerji en fazla %85- %90) ev tozu akarlarına karşı tespit edilir.

O halde ev tozu akarı nedir?

Ev tozu akarı, gözle görülmez fakat her evde bulunur. örümcek ve kenelerle akraba olan akarlar insanı ısırmaz ve hastalık bulaştırmazlar. Akarların allerji oluşturan kısımları atıklarıdır. Bu atıklar ağırlıkları nedeniyle havada bulunmazlar. Ancak ev temizliği yaparken havalanırlar, örtüleri, doldurulmuş oyuncakların içidir. Akarlar insan derisinin döküntüleri ile beslenirler. Bu yüzden yaşamaları için en ideal yer yataklardır. Bu nedenle hastalığın önlenmesi ve tedavisinde özellikle çocuğun yattığı odada ev tozundan korunma önlemlerinin alınması büyük önem taşır.

Etiketler:

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

2 Yorum “Astım Hastalığı”

  • hilal wrote on 2 Kasım, 2010, 5:55

    tebrikler çok güzeldi teşşşşşşşşşşekkürler

  • ebru wrote on 8 Mayıs, 2011, 23:34

    astım hastası olmama rağmen detaylı bir bilgim yoktu teşekkürler

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org