Kürtaj Olmak

Kürtajın Türkiye’de yasal hale gelmesi ile birlikte yasal olmadığı döneme göre operasyon sırasında meydana gelen ölümlerde azalma görüldü. SAADET USLU/ÖZLEM GÜVEMLİ

Kürtaj, sadece evli kadınların değil, bekâr bayanların da kullandığı bir ”doğum kontrol!” yöntemi haline geldi.Kadın kuruluşları 1983 yılında kürtajın Türkiye’de yasal hale gelmesi ile birlikte kadının bedenine sahip çıkmaya başladığını ve kürtajın yasal olmadığı dönemde doğum sonlandırma sırasında meydana gelen ölümlerde azalma olduğunu vurguluyorlar. Kadın Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Necla Arat , kadın üzerinde olumsuz etkileri olan kürtajın, aile planlaması yöntemlerinin öğretilmesi durumunda azaltılabileceğine dikkat çekiyor.

Arat, kırsal kesimde hâlâ geleneksel tavır sürdürülerek bilim dışı yöntemlerle kürtaj yapıldığını anlatıyor.Arat, ”Buna rağmen kırsal kesimde kadınlar çok çocuklu, çünkü büyük bir kısmı hala dini açıdan kürtajı sakıncalı görüyor” diye konuşuyor.Arat, 1983’de kürtaj yasallaşmadan önce, kadınların büyük bir çoğunluğunun doğum sonlandırma sırasında hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, kürtajın yasallaşması ile birlikte bu ölümlerde azalma olduğunu ifade ediyor.Avukat Canan Arın ise özellikle evliliği bitmek üzere olan kadınların kürtaj yaptırdığını belirtiyor, ve kürtajı ”öncelikle kadının daha sonra da ailenin bileceği bir iş” olarak niteliyor. Çok çocuk doğurmanın ya da kadının kısırlaştırılarak hiç çocuk yapmamasının insan haklarına aykırı olduğunu anlatan Arın şöyle devam ediyor:

”İnsanların bakamayacağı kadar çok çocuk yapması, beraberinde eğitim, sağlık, trafik gibi sorunları da getiriyor. Devlet okullarının eğitiminin kötüleşmesi, sağlık hizmetlerinin yetersiz kalması sözkonusu.Bu durumda doğan bu kadar çocuk ne olacak? Büyük bir çoğunluğu özel hastane ve eğitim kurumlarına yönelecek, yani özel sektör beslenecek.” Türkiye Aile Sağlığı Planlama Vakfı (TAP) Genel Koordinatör Yardımcısı Nurcan Müftüoğlu da gençlerin ilk cinsel ilişkilerinde doğum kontrol yöntemi kullanmadıkları için kürtaja başvurduklarını belirtiyor .

Kürtajın ticari boyutuna da dikkat çeken Müftüoğlu, kürtajın yaygınlığının nedenlerini şöyle sıralıyor: ”Aile planlamasında modern yöntemlerden çok geleneksel yöntemler kullanılıyor. Modern yöntemlerin de doğru kullanılamamasından bazı sorunlar doğuyor.Ve doğum kontrol yöntemleri hakkında danışmanlık yapılmıyor.Doktorlar konuyla ilgili bilgi veriyor, ancak danışmanlık yapılmıyor.Doktorların danışmanlık ile ilgili bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi gerekiyor.”

NOT; ABD DE HRISTIYANLIK dunyasinda onlarca yillardir, rahime dusen her canlinin dogmasi desteklendiginden, oldurulmeyi-kurtaji onlemek icin; genc ve yalniz anne adaylari, HATTA tecavuze ugrayanlar, yalniz kadinlar hamile kalip da kendince bir bebegi istemediginde, simdi de halen devam bu sistemde, danismanlik sosyal calismalari ile kendilerine yardimci olunuyor;anne kendi istegi ile bebegi doguruyor ve ondan sonra bir daha bebegini gormuyor.Evraklar da muhurleniyor ve iki tarafa da artik asla bilgi verilmiyor yasadiklari surece.Ancak iki taraftan biri ilerki yillarda simdi basvurursa otekini tanimak icin, mesela genetik bir hastalik vs caresi olarak gereken bilgilere ulasmak vs gibi nedenlerle de olabilmekte bu ve de her iki taraf da bunu kabul ederse ancak birbirlerini yillar sonra ilk defa taniyorlar.Boyle 30-40 hatta 50 yil sonra birbirine kavusan,bulan anne ve cocuklar var! Bebekler devlet sosyal sistemi icinde once foster denen, devletin bakimi icin ailelere para vererek baktirdigi evlerde, ailelerde bakiliyorlar;sonra ya bu ailelerden biri, ya da baska bir aile talip olup tamamen nufuslarina alarak,soyadlarini verip cocugu,bebegi ailelerine ilave ediyorlar.Biyolojik anne ve birlikte yasanan anneler cok farklidir ABD de!Bu sistemin catlaklarinda yok olan cocuklar oldugu gibi,hala bu uygulama sistemin bel kemigi ve savunulmaktadir;insan hayatina verilen degerin semboludur!Insancil ve sefkatle yaklasmak ve toplum olarak sorumluluklari el birligi ile paylasmaktir.Kurtaj care olmamalidir.HAMILE KALMAYI ONLEMEK VE OGRENMEK ZORUNDAYIZ!!!!!!

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

2 Yorum “Kürtaj Olmak”

  • fatmagul wrote on 10 Ocak, 2011, 11:47

    ben geçen sene rızam dışında olan bir ilişkiden gebe kaldım ve mecburen aldırmak zorunda kaldım. Bu konuyu çoık araştırdım ve kürtaj olmadan çok düşündüm. Aynı durumda olan ve bununla ilgili araştırma yapan arkadaşlar için gittiğim hekimin web adresini yazıyorum dileyen incelesin, tıbben merak edilen her konu için gerekli açıklama var.

  • Anil Durul wrote on 19 Haziran, 2011, 6:01

    BU YAZI YANLIŞTIR. Kürtaj Türkiye’de 1965 yılında yasal oldu. 1983’te 10 hafta sınırlaması getirildi.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org