Kolonoskopi

kolonoskopiKolonoskopi: Anustan itibaren tüm kalınbağırsakların içinin incelenmesine kolonoskopi denir. Kolonoskop, ucunda hassas mikrokamera bulunan, bükülebilir, ince uzun bir tüptür. Kolonoskopi sırasında kalınbağırsakların içi doktor tarafından direk olarak incelenir.

Kolonoskopi sırasında gerekli görüldüğünde başka ilave tetkikler de yapabilir. Kanamalı bölgelere müdahale edilebilir. Kolonoskop içinden içeri yollanan ince bir tel ile doku örneği (biopsi) alınıp laboratuarda tetkik edilir. Aynı şekilde kolonoskop içinden gönderilen tel halka ile bağırsakların içinde görülen polipler (anormal doku oluşumları) çıkartılır. Polipler; kanama, sindirim sistemini tıkama ve kanserleşme riski taşır, dolayısıyla çıkartılmaları gerekir. Tüm bu işlem sırasında hasta ağrı veya acı hissi duymaz.

Kimlere Kolonoskopi Yapılır

Kalınbağırsak hastalıklarında veya şüphesinde kolonoskopi yapılmalıdır. Pekçok iyi ve kötü huylu kalınbağırsak hastalığı kolonoskopi ile tanınabilir. Özellikle makattan kanaması olan hastalar, dışkılama sorunu olan hastalar kolonoskopi yaptırmalıdır.

Kolonoskopi güvenilir bir yöntem olup komplikasyon riski çok düşüktür.

Kolonoskopi sırasında temiz bir görüntü için kalınbarsağın tamamen boş olması gerekir. Bu nedenle bağırsak hazırlığının önemi büyüktür. Her hastane bağırsakların içinin temizlenmesi için farklı protokoller uygulayabilir. Genel olarak bir veya iki gün önceden tanesiz sulu gıda başlanır. Ayrıca son günde bağırsakların içini tamamen boşaltıp temizleyen ilaçlar kullanılır. Bağırsak hazırlığında kullanılacak ilaçlar kolonoskopi yapacak doktor tarafından reçete edilir.

Bazı ilaçların kolonoskopi yapılmadan önce bırakılması gerekir. Örneğin aspirin ve benzeri ilaçlar kanama riskini arttırdığından endoskopiden önce kesilmelidir. Bildiğiniz herhangi bir ilaç allerjiniz varsa doktorunuza bildirmelisiniz.

Kolonoskopi işlemi 25-30 dakika kadar sürer. İşlemden önce sedasyon yapıcı ilaçlar kullanılır veya hasta evdekine benzer şekilde güvenli bir biçimde uyutulur. İşlem tamamlandıktan sonra yaklaşık 1-2 saat hastanede istirahat edersiniz ve ardından hastneye birlikte geldiğiniz refakatçınızla beraber evinize dönebilirsiniz. Öğleden sonra işe gitmek de mümkündür.

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org