Gastroskopi

Endoskopi, kelime anlamı olarak, içi boş organların iç yüzeyinin direk olarak incelenmesidir. Yapılan tetkik, incelenen bölgenin yerine göre adlandırılır. Örneğin; gastroskopi midenin, kolonoskopi ise kalınbağırsakların incelenmesidir. Rontgen ile ortaya konamayan pekçok hastalık, endoskopi ile tanınabilir. Bu şekilde sorunun daha iyi anlaşılması ve geç kalınmadan çözümü sağlanr.

Endoskopi sadece tanı yöntemi değildir; bazı hastalıklarda tedavi amaçlı da uygulanabilir. Örneğin mide, onikiparmak bağırsağı kanamalarının önemli bir kısmı endoskopik yolla, ameliyata gerek kalmaksızın durdurulabilir. Yine mide, bağırsak sisteminde görülen ve kanserlerin erken bir formu olarak kabul edilen polipler endoskopi sırasında çıkartılır veya koter ile yakılabilir.

gastorskopiGastroskopi: Gastroskopi sırasında yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının içi direk olarak monitörden gözlenir. Gastroskop, ucunda hassas mikrokamera bulunan bükülebilir ince bir tüpdür. Gastroskop içinden yollanan ince bir tel ile doku örneği alınabilir (biopsi), polip çıkartılabilir (polipektomi) veya kanayan bölgelere müdahale yapılabilir (skleroterapi). Tüm bu işlemler sırasında hasta hiç bir şekilde acı duymaz.

Kimlere Gastroskopi Yapılmalıdır?

Mide ve incebağırsakların hemen hemen tüm habis ve selim hastalıkları endoskopi ile tanınır. Dolayısıyla mide ve duodenumda gastrit, ülser, mide fıtığı ve diğer selim hastalıklarla; mide onikiparmak bağırsağı tümörlerinin tanısında gastroskopi vazgeçilmez bir yöntemdir.

Hastanın yakınmaları arasında, mide de yanma, açlık-tokluk ağrısı, yutma güçlüğü, kilo kaybı, mide kanaması, yenilen gıdaların ağza geri gelmesi, gaz-hazımsızlık, geçmeyen ağız kokusu gastroskopi yapılmasını gerektirir. Mide içinde yaşayan ve gastrit-ülsere neden olan Helicobacter Pilori mikrobunun olup olmadığı da en kesin gastroskopi sırasında alınan örnekten anlaşılabilir. Tanının doğruluğu tedavinin doğruluğu demektir.

Gastroskopi güvenilir bir yöntem olup komplikasyon riski çok düşüktür.

Gastroskopi, hastaneye yatmaksızın ayaktan uygulanan bir yöntemdir. Önemli bir hazırlık gerektirmez. İşlemden bir gün önce gece yarısından sonra gıda ve su alımı durdurulur. (İşlemden en az 8 saat önce gıda alınmamalıdır). Girişim süresi yaklaşık 15-20 dakikadır. Endoskop ağzınızın içinde olduğu halde rahatça nefes alıp verilebilir. Gastroskopi sırasında kimi hastanelerde sadece sedasyon yapıcı ilaçlar kullanılırken, kimi hastanelerde verilen ilaçlarla, evdekine benzer güvenli bir uyku hali oluşturulabilir. Gastroskopi bittikten sonra uyanma odasında ilaçların etkisi geçene kadar ki bu süre yaklaşık bir saat kadardır, kalmanız gerekir. Bu sürenin sonunda, refakatçınız ile birlikte evinize gidebilirsiniz veya dilerseniz öğleden sonra işinize dönebilirsiniz.

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org