Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ağrısı; baş ağrılarından sonra insanlan tedavi aramaya zorlayan en önemli ikinci ağrı tipidir ve tüm hastalık nedenlerinin %15′ini oluşturur. 50 yaşına gelen kişilerin yaklaşık %85′i yaşamlannın bir döneminde bel ağnsı çekmiştir. Daha çok erişkinlerde görülen bel ağrısı, verdiği rahatsızlık ve mutsuzluğun yanı sıra çok büyük işgücü kaybına yol açar. Böbrek ve idrar yolu hastalıkları, kadın hastalıkları, bazı kemik ve bağ dokusu hastalıklan ve daha bir çok hastalık bel ağrısına neden olabilir. Bel ağrılarının yalnızca %3′ü bel fıtığına (lomber disk hernisi) bağlıdır.

Omurga kemikleri arasında bulunan ve amortisör görevi gören kıkırdak yastıklara “disk”şeklinde oldukları için intervertebral (omurlar arası) diskler adı verilmiştir. Disklerin dış yüzünde sert ve sağlam bir kıkırdak halka, içinde ise peltemsi bir doku mevcuttur. Sert kıkırdak halkannı yırtılması sonucu içteki yumuşak dokunun diskin dışına çıkmasına disk hernisi (bel fıtığı) denir.

Öne eğilme, öne eğilerek ağırlık kaldırma, itme-çekme gibi belli zorlayıcı hareketler, düşme veya yüksekten atlama gibi durumlar, travmaya neden olan kazalar ve günlük yaşamda belimizin maruz kaldığı mikro travmalar sonucunda bel fıtıkları meydana gelebilir. Bedensel olarak ağır yük altında çalışan meslek grupları, hafif ve az hareket gerektiren mesleklere göre disk hastalığına daha çok tutulabilirler.

Bel fıtığının ilk belirtısi bel ağrısı olabilir. Daha sonra ağrı kalça, bacak ve ayaklara yayılır. Öksürme, hapşırma, ıkınma ile ağrı artar. Giderek ayak ve bacaklarda güçsüzlük başlar ve zamanla bu güçsüzllük artabilir.Bacak ve kalçada adele erimesine bağlı incelmeler ortaya çıkar. Ender olarak idrar ve gaita (büyük abdest) kaçırma görülebilir.

Bel fıtığı hastalığının tanısında iyi bir öykü alma, nörolojik muayene ve görüntüleme . yöntemlerinden yararlanılır. Manyetik rezonans görüntüleme, çeşitli omurga hastalıklarını değerlendirme yeteneğimizi çok arttırmıştır. Bu nedenle çoğu hastada ilk tercih edilen tanı yöntemi olmaktadır.

Bel Fıtığı Tedavisi

Kesin tanı konduktan sonra ilk soru cerrahi girişime gerek olup olmadığıdır.Bu sorunun yanıtı ” Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı ” tarafindan titizlikle hesaplanarak verilir.

Uygun ilaç tedavisi ve yatak istirahatine rağmen yakınmalarda iyileşme olmaması, şiddetli ağrı olması cerrahi müdahaleyi gerektirir.

Ayak bileği hareketlerinde kuvvetsizlik gibi önemli nörolojik bozukluklar gelişmesi halinde kısa süre içinde cerrahi müdahaleye gerek vardır.

Eger omuriliğe bası bulgular varsa (her iki bacakta kuvvetsizlik idrar ve gaita tutamama) acil cerrahi girişim gerekir.

Günümüzde bel fitığı ameliyatları gelişmiş yöntemlerle güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Batıl inançlarla ameliyattan korkmak geri dönüşümsüz kayıplara yol açabilir.

Etiketler:

Yazar Hakkında

admin tarafından 99 yazı yazılmış.

6 Yorum “Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi”

 • hatice wrote on 5 Temmuz, 2009, 3:57

  benim belimdeki agrı genelde gece yatarken oluyo bu bende 1aydır ortayaçıktı acaba bel fıtıgımı doktora gittim kas gevşetici verdi

 • ayşe wrote on 23 Kasım, 2009, 3:46

  21 yaşındayım ve bugün tam bir aydır bel ağrısı çekiyorum doktora gittim ilk başta kas üşütmesi dendi ve sonra ki gidişimde tomografi ve emar çekildi çok küçük bi belirtiye saptanıldığını söylediler.ama uygulnması gereken hiç bi tedavi vermediler ağrı kesici ve kas gevşeltici hab ve jel hariç.onlardanda bi fayda görmedim.bu yaşta böyle birşey görülüyo ve doktorlarımızın hiç biri bi tedavi uygulamıyolar.ben de ne yapmam gerektiğini bilmiyorum…etrafımdaki tanıdığım kişiler gibi olumsuz sonuç almak istemiyorum bu yaşta…

 • dilek wrote on 30 Temmuz, 2010, 4:10

  Merhabalar, annem ileri derecede bel fıtığı hastası idi, bel kayması, kanal daralması ve sağ bacakta düşme vardı, her 20 metre yürüyüşten sonra oturması gerekiyor ve korktuğu için dışarıya yalnız gidemiyordu, 10 doktordan fazla doktora gitmişizdir. Bu doktorların içinde tanınmış doktorlar da vardı, bize 300 Tl muayene ücreti karşılığında sadece 3 dk’ sını ayırdılar. başka doktorlar da vardı, Nişantaşı’nda mikrocerrahi ile uğraşan bir doktora da gittik, muayenehanesi hastane gibiydi, anneme 12 vida takılması gerektiğini söyledi, doktor aramalarımıza devam ettik, daha sonra Gata’ dan anneme Dr. Kaya Kılıç’ ı tavsiye etmişler, kendisi anneme, teyzeme, kuzenime ve daha sonra da beni yanına çağırtarak hepimize ayrı ayrı yarım saat ameliyat hakkında ve annemin durumu hakkında bilgi verdi, daha sonra 21 Temmuz 2010 tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesi’ nde ameliyatını oldu, vida takılmadı, uzun bir ameliyat geçirdi, dikişleri de dün alındı, şu anki hali ile bile ameliyat öncesine göre ağrıları azaldı ve daha düzgün basıyor, buradan anneme güven veren ve çok iyi bir ameliyat yapan doktorumuz Sayın Kaya Kılıç ve asistanı Erkan Bey’ e çok çok teşekkürlerimi sunarım.

 • RIZA wrote on 16 Şubat, 2011, 12:31

  ben dört ay önce top oynarken belimin üstüne ters bir şekilde düştüm maçtan sonra ağrım şiddetlendi hastaneye gittiğimde bana başta belini ezmişsin dedi doktor iki gün sonra gömleğimi giydiğimde vucudumun yamuk durduğunu gördüm tekrar hastaneye gittim ve MR çekildim fıtık başlangıcı dediler ameliyatlık bi durum olmadığını söylediler ağrılarım geçtiydi 15 gün hiç birşeyim kalmamıştı iş yerinde makinede iş alırken belim gene ağrımaya başlamıştı sonra sağ bacağıma vurmaya başladı ağrı çok şiddetli bir şekilde bu ağrıyı 2 ay çektim bi sürü ağrı kesici hap iğne kas gevşetici kullandım fayda görmedim bana ARVELES diye enson bi iğne yazdı bu iğnenin hepsini vuruldum ağrılarım %40 lara kadar düştü fakat belimde ve bacağımda zayıflama oldu bundan dolayı biraz telaş içindeyim ne önerirsiniz bana

 • cihat aydın wrote on 18 Şubat, 2011, 0:32

  dün gece başladı hafif eğildim sonra dizlerimin üstüne çöktüm ve bianda oldu
  sonra bugunde aynı şeyler oldu sag bacağıma vuran bu ağrının sebebi ne ola bilir gerildiğim zamn eyildiğim znm cok yüksek bi şekilde agrı başlıyo yaşım daha 18???

 • Cihan wrote on 8 Mart, 2011, 3:20

  Öncelikle arkadaşlar geçmiş olsun.. Ben 25 ŞUBAT 2011 tarihinde yani bu yazıyı yazmadan 12 gün önce mikro cerrahi yöntemi ile ameliyat oldum. Bir sabah kalktığımda başlayan bel bölgemdeki ağrı kalçama ve bacağıma indi. Sadece 7 gün içerisinde yataktan kalkamamaya ayağımın üzerine basamamaya başladım. DR a gidip MR cektirdiğimde L4 L5 arasında fıtık olduğunu taşma olduğunu ameliyat gerektiğini söyledi. Fakat çok direndim. 2 devlet hastanesi 3 özel hastanede uzm.dr op.dr doc.dr prof.dr gibi farklı kişilere muayne oldum hepsi ameliyat dedi. 1 hafta ilaç kullandım. MUSCORİL VOLTEREN SİRDALUD-MR GERALGİNE ETOPAN gibi ilaçlar kullandım etki etmedi. Her geçen gün sol bacağımdaki uyuşmalar ve his kaybı çoğaldı. MUSCORİL AMPUL ve DİCLOMEC AMPUL iğnelerini kullandım.. Bu iğneler ağrılarımı sadece 6 saat kadar kesti ve sonuc daha kötü oldu. SOL AYAK PARMAKLARımı hissetmemeye direnc gösterememeye başladığında gidip ameliyat oldum!.. Ameliyat ise özel hastanede doc.dr tarafından yapıldı. GENEL ANESTEZİ YAPTIRMADIM. belden uyuşturdular ve ameliyat süresince KENDİMDEYDİM.. sadece 25 dk sürdü ve ameliyatta belimden çıkan 3 CM BOYUNDA SOLUCAN GİBİ BEYAZ BİR YAĞ TABAKASINI dr bana gösterdiğinde şok oldum. Ameliyattan 6 saat sonra kalktım yürüdüm dolaştım!!.. ertesi gün evime geldim!.. 7 gün istirahat süresince kullandığım ilaçlar oldu. Şimdi bazen hafif uyuşmalar hafif ağrılarım oluyor fakat hiç hissetmedim sol ayak parmaklarım GÜÇLENMEYE BAŞLADI.. Allaha şükür olsun ki şuan bu yorumu iş yerimde çayımı içerken size yazıyorum.. ALLAH HERKEZE ŞİFA VERSİN.. Size en büyük önerim 3 farklı dr a gidin.. eğer 3üde ameliyat diyor Ağrılarınız dayanılmaz boyutta ve bacağınız en önemlisi güç kaybı his kaybolması (bunun sonu felctir!) yatın bu işi bitirin.. ve en önemlisi CEM YILMAZIN DEDİĞİ GİBİ ALABALIK KOYDUM GEÇTİ ÇEKTİRDİM GEÇTİ MERHEM SÜRDÜM GEÇTİ DİYİP KENDİNİZİ OYALAMAYIN!..Herkeze geçmiş olsun..

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2015 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org