Akut Apandisit

Apandiks 8-10 cm uzunluğunda, 0.5-1 cm çapında kör bir barsak uzantısıdır. Halk arasında körbarsak olarak bilinir ve iç çeperinin değişik nedenlerle tıkanmasına bağlı gelişen tabloya akut apandisit denir. Apandisit ani başlayan bir hastalıktır.

Birkaç saat içerisinde hastalığın klinik seyri ilerler ve en geç 2-3 gün içinde tedavi edilmezse hastanın yaşamına kastedecek kadar ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. İştahsızlık, karın ağrısı, bulantı genel bulgulardır. İlk başta iştahsızlık ve göbek çevresinde ağrı ile başlar. Birkaç saat sonra ağrı şiddeti artarken karın sağ alt tarafında ağrı yerleşir.

Tabloya geç dönemde; bulantı ve kusma da ilave olur. Tanı genel olarak klinik yakınmalar ile konur. İdrar tahlili, kan tahlili, karın filmi ve ultrason ile bazı hastalarda bilgisayarlı tomografi çekilmesi kesin ve ayırıcı teşhis için gereklidir.

Akut apandisit tanısı kesinleşirse, hasta için acil bir durumdur ve biran önce ameliyat edilmelidir. Ameliyatın uzun süre gecikmesi durumunda delinen apandiksden akan barsak içeriği, hem ameliyat tekniğini hem de hastanın ameliyat sonrası dönemini zora sokar.

Akut apandisitin tedavisi organın çıkartılmasıdır. Genel anestezi altında yapılır. Eğer appendiks delinmişse barın içi bol serum ile yıkanır ve gerekirse karın içine bir dren konarak içerde abse olmasına mani olmaya çalışılır. Ameliyattan sonra hastanın yakınmaları hızla düzelir. Bir iki gün içinde tamamen düzelen hasta taburcu edilebilir. Ameliyatın yara enfeksiyonu, abse oluşması gibi daha ziyade appendiksin delinmesi sonrası görülen bazı komplikasyonları vardır. Eğer erken dönmede farkedilmiş ve ameliyat edilmişse komplikasyon riski çok düşüktür. Ameliyattan sonra eski sağlığına kavuşan hastada herhangi bir sekel kalmaz.

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org