Behçet Hastalığı Belirtileri

Rekürren oral ülserasyon

 

⋅ Hekim tarafından saptanan ya da hasta tarafından güvenilir olarak tarif edilen minör aftöz, majör aftöz veya herpetiform ülserasyonlar.
⋅ Rekürrens bir yılda en az üç defa olmalıdır.
Ve aşağıdakilerin en az ikisinin varlığı;

• Rekürren genital ülserasyon
⋅ Özellikle erkeklerde, hekim tarafından saptanan veya hasta tarafından güvenilir olarak tanımlanan rekürren genital aftöz ülserasyon veya skar.
• Göz lezyonları
⋅ Anterior üveit,
⋅ Posterior üveit,
⋅ Slit lamba ile vitreada hücreler veya
⋅ Oftalmolog tarafından saptanan retinal vaskülit.
• Deri lezyonları
⋅ Hekim tarafından saptanan veya hasta tarafından güvenilir olarak tanımlanan eritema nodozum,
⋅ Psödofollikülit,
⋅ Papülo-püstüler lezyonlar veya
⋅ Steroid almamış, adölesan sonrası dönemdeki hastada hekimin saptadığı akne benzeri nodüler lezyonlar,

Pozitif Paterji testi
⋅ Test, tekniğine uygun olarak yapılmalı ve hekim tarafından 24 – 48 saat sonra okunmalıdır.

Genellikle behçet in en erken ve en sık (yaklaşık %100) bulgusu ağız içi aftlardır. Normal popülasyonun % 10-20 kadarında görülen rekürren aftöz stomatitten ayrılamayan, tek veya gruplar halinde dil, yanak mukozası, dişeti ve nazofarenkste yerleşen kirli beyaz renkli 2-12 mm çapında olabilen, bir-iki haftada geçen ağrılı ülserlerdir. Sigarayı bırakan hastalarda aftlarda artış saptanır35. Tek başına tekrarlayan aftların varlığı Behçet tanısı koydurmaz, mutlaka diğer belirtilerle beraber değerlendirilmelidir. GÜ, ikinci sıklıktaki bulgudur (%70-100). Kadınlarda labia majör ve minörlerde, erkekte daha ziyade skrotum ve bazen peniste yerleşen, nedbe bırakarak iyileşen ülserlerdir36,37. Hastaların yaklaşık % 90’nında deri bulguları vardır. OF, % 65-80 olguda görülen ve en çok yüz, ense, sırt, göğüs, kalça ve ekstremitelerde görülen papülo-püstüler lezyonlardır. Ergenlik çağındaki ve kortikosteroid kullanan insanlardaki sivilceler Behçet için tanı ölçütü olarak alınmamalıdır. EN, % 30 kadar olguda bildirilir ve kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen tek lezyonudur

 

Yazar Hakkında

admin tarafından 99 yazı yazılmış.

4 Yorum “Behçet Hastalığı Belirtileri”

 • Şükran Yıldıran wrote on 28 Ocak, 2010, 13:48

  bundan 15 gün önce gözde kanlanma,batma ve bulanık görme şikayetleri ile göz doktoruna gittim.Bana Behçet hastası olabileceğimi söyleyerek ilaç verdi ve Cilt doktoruna giderek bir takım testler yaptırmam gerektiğini söyledi.Cilt doktoruna gittiğimde şikayetlerimi ve doktorun söylediklerini belirttim.şikayetlerimin Behçet Hastalığı bulguları olduğunu söyledi ve Paterji testi ve tahliller istedi.Onları da yaptırdım bugün sonuç negatif ancak anlattıklarınıza göre de behçet bulguları var dedi ve DENTİNOX isimli bir jel ile COLCHİCUM-DİSPERT isimli bir tablet yazdı.Ancak araştırmalarıma göre paterji testi %100 sonuç vermiyormuş.Yani bu hastalık bende olabilir ama test negatif diye tedavi gecikebilir diye düşünüyorum.Göz doktorundaki kontrolüme gittiğimde ise gözün ön tabakasındaki rahatsızlığın geçtiğini ancak arka tabakadaki rahatsızlığın devam ettiğini ve göz içine iğne yapılması gerektiğini söyledi.Bu durumda ben de tereddüt ettim ve ne yapacağımı şaşırdım.Bu konu ile ilgili uzman doktorların görüşlerini bekliyorum.Bana bu konuda en kısa zamanda bir yol gösterirlerse kendilerine minnettar olurum.Şimdiden teşekkürler,herkese sağlıklı günler dilerim.

 • şükrü wrote on 25 Şubat, 2010, 11:12

  kız kardeşim behçet hastası oldugunu söyledi bu hastalık ölümle sonuçlanırmı.bilen varsa e maille me atsın lütfen acil şifalar

  mail:asut_55_@hotmail.com

 • tubademirkol wrote on 28 Ekim, 2010, 1:07

  ben behcet hatasıyımtam5yıldır ama bukalıcbir hastalık ama bulaşıcı degildir
  bununla yaşamayı ögrenmemiz gerekir ben sizlere önere bilecegim bir hastane var HACETTEPE BEHCET HASTALIKLARI POLİKLİNİGİ VAR orayagimenizi isterim cokgüzel tedavi ediyorlar şimdi ben oranın hastasıyım randevu tarıhleri AYIN SONDAN Bİ ÖNCEKİ HAFTADA VERİYORLAR VE SABAH ERKENSAATLERDE ORDAOLUP KAPIYA İSMİNİZİ YAZMANIZ YETERLİ zaten türkiye tek bu bölüm hacettepede var TÜM BEHCET HASTALARINA GECMİŞOLSUN.

 • tubademirkol wrote on 28 Ekim, 2010, 1:09

  ben behcet hatasıyımtam5yıldır ama bukalıcbir hastalık ama bulaşıcı degildir
  bununla yaşamayı ögrenmemiz gerekir ben sizlere önere bilecegim bir hastane var HACETTEPE BEHCET HASTALIKLARI POLİKLİNİGİ VAR orayagimenizi isterim cokgüzel tedavi ediyorlar şimdi ben oranın hastasıyım randevu tarıhleri AYIN SONDAN Bİ ÖNCEKİ HAFTADA CARŞAMBAGÜNÜVERİTORLAR VERİYORLAR VE SABAH ERKENSAATLERDE ORDAOLUP KAPIYA İSMİNİZİ YAZMANIZ YETERLİ zaten türkiye tek bu bölüm hacettepede var TÜM BEHCET HASTALARINA GECMİŞOLSUN.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2015 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org