Anestezist

Bir çok insan anestezi doktorlarını maskenin arkasındaki doktor olarak tanır ve ameliyat sırasında kendilerini ağrı duyurmadan uyutacağını, ameliyat bittiğinde de uyandıracağını bilir. Bu maskeyi indirelim ve anestezi doktorlarının sorumluluklarına ve eğitimine bir göz atalım.

Anestezistler tıp doktorlarıdır. 6 yıllık tıp eğitimlerini tamamladıktan sonra girdikleri sınavla 4 yıllık eğitim veren anestezi departmanlarında çalışırlar ve bu sırada anestezi, yoğun bakım ve ağrı konusunda eğitim alırlar. Yine eğitimleri sırasında farmakoloji, kardioloji ve göğüs hastalıkları rotasyonları ile bu konulardaki bilgilerini arttırılırlar. 4 yıllık eğitimi takiben girdikleri sınav ile anestezi uzmanı olmaya hak kazanırlar; ancak kurslar ve seminerler ile yeni gelişmeler ve yeni teknikleri sürekli takip ederler ve eğitimleri yıllar içinde devam eder.

Çoğu insan anestezistlerin ağrı ve duyuları bazı ilaçlarla önlediğini bilir. Az sayıda insan ise günümüz anestezistlerinin ameliyathanede ana rolü üstlendiğini, hastanın anestezisini sağlamanın ötesinde konforunu sağladığını ve cerrahi işlem ile etkilenen kritik yaşam fonksiyonlarını düzenlediğini bilir. Keza anestezistler ameliyat sırasında ya da derlenme döneminde ortaya çıkan tıbbi problemlerin tanı ve hemen tedavisini sağlarlar. Anestezistler tedaviler, dahili bilgiler, insan vücudunun çalışması ve cerrahi işlemlere vücudun tepkileri konularında geniş bilgilere sahiptirler. Anestezistler anestezi uygulamaları sırasında ağrı duyulmaması; solunum, kalp ritmi, kan basıncı; beyin ve böbrek fonksiyonları gibi yaşam fonksiyonlarının düzenlenmesinden de sorumludurlar. Cerrahi işlem öncesinde tıbbi sorunların ortadan kaldırılması ya da cerrahi sonrası veya sırasında ortaya çıkabilecek acil durumların tedavisi de anestezistlerin sorumluluğundadır. Bir çok hastada tıbbi incelemeler ve tedavi ameliyat öncesi dönemde kendi doktorları tarafından yapılır ve başlatılır, ameliyat sırasında ise bu tedavileri devam ettirenler anestezi uzmanlarıdır.

Cerrahi girişimden önce anestezistler hastanın tıbbi durumunu inceler ve hastanın fiziksel durumuna göre anestezi planını yaparlar. Ameliyat sırasında ise vücud fonksiyonları için ileri teknolojili monitörler kullanılır. Bu gelişmiş monitörler aracılığı ile vücut organ fonksiyonlarındaki değişmeler izlenir, teşhis edilir, düzenlenir ve tedavi edilir; gerekli anestetik ilaçlar kullanılır. Bazı hastanelerde anestezi teknikerleri ya da hemşireleri monitörizasyonda anestezi uzmanlarına yardım ederler, ancak gerekli müdahaleleri yapmaktan anestezi doktorları sorumludur. Ameliyat bitiminde anestezi uzmanları anestezi ilaçlarının etkisini ortadan kaldırarak hastanın bilincini tekrar yerine getirirler. Anestezistler derlenme döneminde hastanın rahatını sağlar ve yoğun bakım ünitesindeki hastaların tedavisini düzenlerler. Keza anestezistler kronik ağrıların tedavisini de üstlenirler.

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org