Anestezide Farkındalık

Genel anestezi altında bilincimi kaybettikten sonra neler oluyor?

Ameliyat masasına alındıktan sonra uyanma odasına alınıncaya kadar bilinciniz verilen anestezi ilaçları aracılığı ile istemli olarak kapatılır. Anesteziniz induksiyon ilaçları adı verilen ilaçlar ile başlatılır. Birkaç dakika içinde uyuyarak genel anestezinin ilk basamağına geçilir. İndüksiyondan sonra verilen daha güçlü ilaçlar ile anestezi idamesi sağlanır. Bu ilaçların bir kısmı toplar damardan verilirken, bir kısmı da akciğerler aracılığı ile (nitrous oksit, oksijen, bazı anestetik maddeler) verilir. Bu gazlar maske ya da soluk borusuna yerleştirilen özel tüpler aracılığı ile akciğerlere iletilir. İdame döneminde anestezi ilaçları medikal durumunuza, yapılan cerrahi işleme ve verdiğiniz yanıtlara göre ayarlanır. Bu dönemde anestezi doktoru dikkatle uygun anesteziyi düzenler.

Verilen ilaçlarla uyku hali devam eder, herhangi bir ağrı hissedilmez; beyin ve böbrek fonksiyonları, solunum, tansiyon, kalp atım ve ritmi gibi hayati fonksiyonlarınız düzenlenir, anestezi doktorunuz hayati fonksiyonlarınızı;medikal durumunuzu, ilaçların etkilerini, cerrahiden meydana gelen refleksler ve strese bağlı istenmeyen etkileri monitörden dikkatle izler ve gerekli önlemleri alır.

Cerrahi işlem bittiğinde uyanma işlemi kontrollü bir şekilde yapılır. Anestezi ajanları kesilir ve önceden verilen ilaçların etkilerini geri çevirmek amacıyla yeni ilaçlar verilir. Vücut ısısı, solunum, tansiyon ve diğer fonksiyonlar normale dönmeye başlar. Tamamen uyanmadan önce ameliyat sonrası rahat etmeniz için bazı ilaçlar verilir ve derlenme odasına alınarak konforlu bir ameliyat sonrası dönem geçirmeniz için takip edilirsiniz.

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org