Anestezi Yan Etkileri ve Riskleri

Bütün ameliyatlar ve anestezi tipleri küçük risklere sahiptir ve bunlar cerrahinin tipinden hastanın tıbbi durumuna kadar bir çok faktöre bağlıdır. Ancak ters etkiler çok nadirdir ve araba kullanırken veya caddede yürürken kaza yapma riskinden fazla değildir. Belirli işlemlerde ve hastanın medikal durumuna göre özel riskler olabilir.

Anestezi doktorunuza olacağınız ameliyatı söyleyerek muayene olduktan sonra seçilen anestezi tipinin riskini sormalısınız. Anestezi doktoru sizin için en iyi ve güvenli ortamı sağlamaya çalışır; anestezi güvenliği ve kalitesi konusundaki kurallara uymaya çalışır.

Standart kurallar; ameliyat çeşidi ve hastanın genel durumuna göre genişletilir, ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında kullanılır. Bu standart kurallar devamlı teknik ve bilgi gelişimi ile düzenlenmektedir. Bu standartlar karmaşık monitorizasyon, ileri teknoloji ürünü anestezi makinaları; uygun ilaç kullanımı ve verilecek anestezinin bir öncekinden çok daha güvenli olmasını sağlamaktır.

Eğer herhangi bir hastalığım varsa cerrahi işlem sırasında bu nasıl kontrol edilecek?

Sıklıkla diabet, astım, kalp problemleri, artrit gibi hastalığı olanlara değişik nedenlerden ötürü ameliyatlar yapılır. Hastalığınızı ve görmekte olduğunuz tedaviyi anestezi doktorunuza iletirseniz o konuda dikkatli olacak, gerekirse ameliyat öncesi önlem alacak; anestezi ve erken ameliyat sonrası dönemde gerekli müdahaleleri yapacaktır. Bütün doktorlar gibi anestezi doktorları da hastalığınızla ilgili ani bir değişiklik meydana gelirse derhal müdahale ederek tedavi edecektir; hastalığınızın kronik seyrini ilgili doktor araştırıp tedavi etmelidir.

“Anestezi Yan Etkileri ve Riskleri” üzerine 9 yorum

  1. mrb, ben öğretmenim, benim bir sorum olacak.
    ben haziran ve ağustos aylarında olmak üzere iki sefer genel anestezi aldım. ogünlerden sonra sürekli olarak kafa karışıklığı ve unutkanlık yaşıyorum. ders anlatırken bildiğim bi konuda emin olamıyorum. bunun aldığım anestezi ile ilgisi varmı, varsa zamanla geçecekmi. teşekkürler

  2. merhaba bende1994 ve 2008 ,debir ay arayla iki defa genel aneztesi aldım aynı şikayetleri bende yaşıyorum

  3. Ben yaklasık 6 ay once kulak amliyatı oldum.(17 hazıran 2009). 22 yaşındayım.ameliyat oldugum gunden berı bır bas donmesı ve bılınc bulanıklıgı yasıyorum, sanki konusan hareket eden ben degıl gıbıyım, ameliyat oldugum doktor vasoserc diye bir ilac verdı, salyangozdaki sıvıyı dengelemek için, fakat tam anlamıyla bir düzelme olmadı, Acaba ameliyat esnasında anestiziden dolatı bir komplikasyon oluşmuşolabilir mi. Şimdiden teşekkürler

  4. genel anastezi geçirdikten 7-8 ay sonra panik atak teşhisi konuldu. kız kardeşim de anastezi olduktan sonra ağlama nöbetleri geçirmişti bir müddet.

  5. merhaba annem 2009 yılı ekim ayında ameliyat oldu.ameliyattan çıktığından beri ayaklarındaki keçeleşme geçmedi.polinöropati teşhis edildi sebebi bulunamadı troid dengeleri bozuldu .kendi dengesinide çok iyi kuramıyor ameliyattan beri bütün bunlar uzun süreli genel anesteziden sonra oldu .

  6. merhaba ben 33 yasımdayım ve 1.si 22 2.si 29 yasımda genel anestezi  sezeryan oldum. ve onceden çok mukemmel hafızam degil ama yinede iyi bi r hafızam vardı ama simdi daha cok unutgan oldum sebebi anestezi olabilirmi.

  7. Merhaba bende diş tedavisi için lokal anestezi aldım.Daha önce diştedavisi olmuş ve yaklaşık 1 hafta sonra tedavi olduğum taraftan yüz felci geçirmiştim.Fakat o zaman anesteziye bağlamamıştım.Bu defa tedaviden 1 hafta sonra bilinç bulanıklığı ve kaygı bozukluğu yaşıyorum.Acaba anesteziye bağlı bir alerji olabilir mi.Kendim alerjik bir yapıya sahibim.

  8. ben 4 ay önce karnımnan ameliyat oldum.narhozdan sonra uykusuzluk.panikleme stres düşünme. zaiyıflama.caç beyazlama.sorunlarını yaşiyorum nedeni narhozdan olabilirmi.nasıl tedvi olmam gerekiyor.lutfan iyardımcı olurmusunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Protection by WP-SpamFree