Anestezi Hakkında

Anestezistimi seçebilir miyim?

Bu soru en fazla sorulan sorulardan biridir. Bir çok insan doktorlarını diğer doktorların ya da aynı soruna sahip aileden ya da arkadaşlardan birinin önermesi ile bulur. Anestezi doktorunuzu da bu yollardan biri ile bulabilirsiniz. Öte yandan ameliyatı yapacak olan doktor ameliyat randevunuzu alırken arkadaşlarınızın veya ailenizin tanıdığı anestezi doktorunu isteyebilirsiniz.

Neden bana şu andaki ve geçmişteki sağlık durumum soruluyor?

Çünkü cerrahi ve anestezi işlem sizin bütün sistemlerinizi etkiler, sağlık durumunuzu bilmek anestezi doktoru için çok önemlidir. Hastalar, anestezi doktorundan konforlu bir anestezi isteme hakkına sahiptir; anestezi doktoru ise bu isteği yerine getirebilmek için sizin o andaki ve geçmişteki medikal durumunuzu ayrıntılı olarak bilmelidir. Aynı zamanda anestezi doktorunuza allerji durumu, ilaç veya alkol bağımlılığı, geçmişteki anestezi deneyimleriniz konularında bilgi vermelisiniz. Anestezi doktorunuzla görüşmeniz sonrasında aksi bir şey söylemedikçe ilaç tedavinize ameliyat gününe kadar devam edebilirsiniz.

Neden içki ve alkol kullanımı sorgulanır?

Sigara ve alkolün vücuda etkileri güçlüdür. Akciğerler, kalp, karaciğer ve kan üzerine değişik etkileri olduğundan sigara ve alkol tüketimi anestetik ilaçların etkilerini değiştirebilir. Bu yüzden sigara ve alkol tüketimi anestezi doktorları açısından önem kazanır. Marijuana, kokain, amfetamin gibi uyuşturucu kullanımı özellikle bildirilmelidir. İnsanlar genelde bu maddelerle ilgili konuşmaktan rahatsız olurlar, ancak verilen bilgiler sizinle doktorunuz arasında kalacaktır, anestezi doktoru sadece bunların anestezi ilaçları ile etkileşimini düşünür ve size güvenli bir anestezi tekniği planlamaya çalışır. Bu konuda dürüst olmak güvenliğiniz için gereklidir.

Yazar Hakkında

tarafından 99 yazı yazılmış.

3 Yorum “Anestezi Hakkında”

  • betül tuğçe yazıcı wrote on 26 Şubat, 2009, 14:39

    arkadaslar ben afyonkarahisar atatürk saglık meslek lisesi öğrencisiyim 4.sınıfım ve bölümümü çok seviyorum biz her zaman aldıgımız kararların hayatımızı etkileyeceginin farkına biraz geç varıyoruz o yüzden çogumuz anestezi ne demek onu bile bilmiyoruz hepinize seçtiğiniz yolda basarılar dilerim umarım hersey gönlünüzce olur anestezi hakkında bilgi edinmek isteyen arkadaslara yardımcuı olmak isterim ve bilginizi benimle paylasmanızı şimdiden tesekküe ederim İYİ GÜNLER

  • polat wrote on 26 Temmuz, 2010, 7:24

    betül tuğçe yazıcı sen kimsinki bişeyden anladığın ettiğin yokgelmişin burya çok bilmişlik taslıyosun ilk önce kendini geliştir ondan sonra yaz buraya yorum 

  • kamil onuralp wrote on 23 Haziran, 2015, 5:05

    Merhaba ben ayda 1 2 defa madde kullanmaktayim.anestezi alarak ameliyat oldum kople bayıldim ama ortaligi birbirine katmisim. Hicbise  hatirlamiyorum. Madde kullalanlarin dikkatine anlasiliyor,bolgesel anestezi yaptirin.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2017 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org