Anestezi Çeşitleri

Anestezi üç ana grupta toplanabilir: genel, rejyonel ve lokal. Her bir ayrı ayrı ya da birlikte kullanılabilir.

Genel anestezide bilincinizi kaybedersiniz ve herhangi bir uyaran ya da duyu hissetmezsiniz. Bir çok genel anestetik ilaç vardır. Bazısı gaz halinde ve vaporize olacak şekildedir, soluk alıp vermede maske veya tüp ile vücudunuza girer; bazıları sıvı şekildedir, damardan verilir. Anestezi sırasında monitörler aracılığı ile anestezi doktorunuz tarafından dikkatle izlenir, kontrol edilir ve gerekirse tedavi edilirsiniz. Anestezi doktoru bu gelişmiş alet ve monitörleri vücut fonksiyonlarınızı takip amacı ile kullanır. Sıklıkla genel anestezi sırasında bir solunum tüpü anestezi gazlarını vermek ve havayolunuzu güvenle sağlamak için ağzınızdan nefes borunuza takılır. Anestezinin süresi ve derinliği büyük bir dikkat ile ayarlanır. Cerrahi işlemin bitiminde anestezi doktorunuz verdiği anestezi ilaçlarının etkisini ortadan kaldıran ilaçlar verir ve uyanmanızı sağlayarak sizi derlenme odasına götürür.
Rejyonel anestezide anestezi doktoru ameliyat yapılacak yere yakın bir siniri ya da omuriliği lokal anestetik ilaçlarla bloke eder. Bu sırada arzu ederseniz uyanık kalırsınız ya da hafif bir uyku halinde (sedasyon) olabilirsiniz. En sık kullanılan iki rejyonel anestezi tipi spinal ve epidural anestezidir. Burada lokal anestetik ilaçlar uygun aralıktan omurgalar arasından girilerek belden verilir. Sıklıkla doğumlarda ve prostat ameliyatlarında kullanılır.
Lokal anestezide anestetik ilaçlar küçük cerrahi işlemlerde el ve ayak gibi cerrahi işlemin yapılacağı bölgenin etrafına verilir.

Hangi Çeşit anestezi alacağımı seçebilir miyim?

Bazı ameliyatlarda değişik anestezi uygulamaları yapılabildiğinden hastalara danışılabilir. Anestezi doktorunuzla görüştükten sonra ne çeşit anestezi alacağınızı onunla konuşabilirsiniz; Eğer birden fazla anestezi modeli uygulanabiliyorsa anestezi doktorunuz sizinle en uygun anestezi yöntemini konuşup anestezi planını not alacaktır.

Yazar Hakkında

admin tarafından 99 yazı yazılmış.

Yorum Gönder

Spam Protection by WP-SpamFree

Copyright © 2015 Tıp Hastalığı ve Tedavisi Portalı. All rights reserved.
Powered by WordPress.org